Kırklareli’nde 1910 yılından beri kurulan Pavli Panayırı yarın 112. misil misafirlerini ağırlayacak

Kırklareli’nin Pehlivanköy ilçesinde Hükümdar II. Abdülhamit’in fermanı ile 1910 yılında kurulmaya başlanan Pavli Panayırı ferda 112. el kurulacak.

Türkiye’nin sunu çarkıt, Trakya’nın ayakta mütezayit yegâne panayırı olma özelliğini taşıyan Pavli amacıyla kafasız sayım başladı.

Panayır, hele nahiye insanlarının eğlenmesi, kaynaşması ve hasat ettikleri ürünlerini satabilmeleri amacıyla seçkin sene heyecanla bekleniyor.

Panayıra katılanlar, değişik ürünlerin satıldığı tezgahları gezip muhtelif eğlencelere katılarak bire bir asrı yaşlanmış etkinliğe şahitlik ediyor.

Panayır zamanı kaza nüfusu 50 kattan fazla artıyor

Pehlivanköy Belediye Başkanı Hüseyin Açıkel, AA muhabirine, yarın gerçekleşecek ve 11 Eylül’e büyüklüğünde sürecek panayıra kül vatandaşları davet etti.

Panayırın 2 bin nüfuslu ilçelerine değer kattığını ifade eden Açıkel, panayır zamanında nüfusun günlük 150 binlere çıktığını anlattı.

Bölge halkı namına haddinden fazla ateşin olduklarını vurgulayan Açıkel, “Panayırımız hemen Trakya’ya değil, eksiksiz Türkiye’ye hitap etmektedir. Panayırımıza bire bir gelen temas sene akmak için heyecanla bekliyor.” diye konuştu.

Yöre halkı konaklamalarını römorklarda yapıyor

Ergene Nehri kenarında süresince balaban benzeri lunapark, satışların yapıldığı tezgahlar, küşade gelgel lokantalarının bulunduğu panayırın tamamını sürmek isteyen civar halkı, konaklamalarını römorklarda yapıyor.

Yöre halkı sene süresince hazırladıkları lokal yiyecekler ve giyim eşyalarını panayır alanında satışa sunarken, tün saatlerinde ise römork çevrelerinde doyasıya eğleniyor.

Renkli görüntülere sahne olan panayırda Tahkiye vatandaşlar, kendilerine arpalık cümbüş anlayışlarıyla panayırın canlılık ayağını canlı tutuyor.

Büyük tıpkı alanda kurulan lunapark ve ayrımlı ürünlerin satıldığı tezgahları gezip mütenevvi eğlencelere katılanlar, bire bir asırlık etkinliğe şahitlik ediyor.

Share: