Kırklareli’nde “Türk Kırmızısı Ay Beyazı” defilesi gerçekleştirildi

Kırklareli’nde 14. Yayla, Bereket, Bereket, Hasat ve Bağ Bozumu Şenlikleri kapsamında “Türk Kırmızısı Kamer Beyazı” temalı defile yapıldı.

Tekâmül Enstitüsü vasıtasıyla orijinaline sınırlı kalınarak kırmızı ve beyaz renklerden hazırlanan 24 geleneksel kadın kıyafeti Plato Meydanı’nda izleyicilerin beğenisine sunuldu.

Yaklaşık 1 saat süren defilenin peşi sıra dans gösterisi gerçekleştirildi.

Defileyi Kırklareli Vali Yardımcısı Elif Canan Tuncer, Şehremini Mehmet Siyam Kesimoğlu’nun eşi Sibel Kesimoğlu, Kent Konseyi Başkanı Yasemin Ertaş ile çok sayıda vatandaş izledi.

Kırklareli Tekâmül Enstitüsü Müdürü Hilal Liliyar Özefsun, defilenin arkası sıra AA muhabirine, Türk kırmızısını lanse etmek için mikro içi ve sıkıntılı dışında bire bir çok etkinlik düzenlediklerini söyledi.

Türk kırmızısı ile bir nice tasarım yaptıklarını tamlayan Özefsun, 2010 yılında bu rengin patentini aldıklarını kaydetti.

Bu kök değerlere topluluk çıkılması gerektiğini vurgulayan Özefsun, “Şöyle ki sahiplenilmeyen değerlerimiz, sahipleniliyor apayrı ülkeler tarafından. Bu değerimiz bile 250 yıl ilk Türkiye’den kaçırıldı. Biz fakat 2010 yılında bu değerimize erbap çıktık. Bu muhteşem benzeri hizmettir.” diye niteleyerek konuştu.

Share: