Kırşehir Belediye Başkanı Ekicioğlu,  CHP’nin 99. Yıl Kutlamasına Katıldı

Kırşehir Şehremini Selahattin Ekicioğlu, Celil Alemdar Mustafa Kemal Atatürk vasıtasıyla 9 Eylül 1923’te kurulan Cumhuriyet Umum Partisi’nin (CHP), 99’uncu yılı zımnında CHP İl Başkanlığı eliyle hazırlanan programa katıldı.

Cumhuriyet Altını Halk Partisi’nin 99. yılı zımnında Cacabey Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı uğrunda, CHP İl Başkanlığı’nın düzenlediği çelenk yeryüzü programında düzlük düzlük Belediye Reisi Ekicioğlu, akşam ezanı bile Neşet Ertaş Ekin Musahabe Merkezi’ndeki kokteyle katıldı.

CHP PM Üyesi Rüya Aksungur, CHP Kırşehir mebus Zorlu İlhan ve CHP İl Başkanı Yağmur Genç ile gelişigüzel, 99. yıl kokteyline katılan Komutan Ekicioğlu, burada yaptığı konuşmasında şunları söyledi:

“Ülkemizin evvel siyasi partisi olan Cumhuriyet Altını Ahali Partisi, Milli Mücadele’nin önderi Mustafa Eksiksizlik Atatürk eliyle kuruldu.

Ulu Önderimiz Mustafa Eksiksizlik Atatürk marifetiyle ‘Ahali Fırkası’ adıyla kurulan partinin adının başına 1924’te ‘Cumhuriyet Altını’ sözcüğü eklendi. 1935’teki 4’üncü kurultayda ise bugünkü ‘Cumhuriyet Altını El Partisi’ adı benimsendi.

Dünyanın bildirme sakat ve yüce beş altı partisinden biri olan; evvel kurultayı Sivas Kongresi akseptans edilen Cumhuriyet Altını Umum Partisi, bugüne kadar demokratlık mücadelemizin bildirme ön saflarında meydan aldı ve almaya üstelik devam ediyor.

Partinin 15 Ilk Teşrin 1927’de yapılan ikinci kurultayı, Atatürk’ün ‘Büyük Nutuk’u okuduğu kurultay olarak tarihteki yerini aldı. Atatürk, 19 Mayıs 1919’dahi başlayan Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın cemi dönemlerini ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş koşullarını belgelere dayanarak anlattı.

Geçmişinde Dumlupınar, Sakarya, İzmir’in Dağları ve Kıbrıs’ın Beşparmak Dağları’na; şehitlerimizin hıyanet kanlarıyla yazılan hürriyet mücadelesi ile Anadolu’muzun karış karış cümle topraklarında CHP ruhu mevcuttur. ve zaman, Umumi Başkanlığı görevini yürüten Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ile demokratlık mücadelesinin yer civar saflarında düz düzlük Cumhuriyet Altını Halk Partisi’nin 99’uncu yılını kutluyor; eksiksiz fırka yöneticilerini ve üyelerini saygıyla selamlıyorum.”

Share: