Kırşehir’de Ahilik Haftası kutlamalarında yerel yemekler yarıştı

Kırşehir’da, 35. Cömertlik Haftası kutlamaları kapsamında yöresel yemek yarışması gerçekleştirildi.

Tarihi Ağalar Konağı’nda düzenlenen yarışmada, hakem heyeti üyeleri ve mülk protokolü lokal hakikat işleri, tatlılar, ten ve sebze yemekleri ile cömert sofrasındaki lezzetleri tadarak değerlendirme yaptı.

Yarışmada, lokal ana işleri ve tatlılar kategorisinde Hatice Mert’in “yoğurtlu kıymalı akçakesme mantı”, ahi sofrası kategorisinde Sibel Kuzu’nun “cömert pekmezi helvası”, lokal vücut ve sebze yemekleri kategorisinde ise Mevlüde Takmaz’ın “cemele biber dolması” yemekleri birinciliği elde etti.

Ilbay Hüdayar Mete Buhara, burada yaptığı konuşmada, Kırşehir’in tarihi, kültürü ve bilcümle değerleriyle hususi ayrımsız şehir olduğunu söyledi.

Cömert Evran Veli’nin, kentin tanıtımında bildirme koca değerlerden olduğunu vurgulayan Buhara, “Bu nev etkinliklerle Ahi şehri Kırşehir’i tıpkısı zevk durağı, gastronomi alanında üstelik özel yeri olan ayrımsız devlet adına tanıtmaya ve geliştirmeye çalışacağız. Burada yarışmaya katılan, dereceye girenlerle, aşçılarımızla yine aynı araya gelerek Kırşehir’imiz için fikirlerini kabul etmek istiyorum. Buraya katılan hep kazanandır, kaybeden yok. Emeği geçen herkesi kutlama ediyorum.” dedi.

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk bile yarışmaya 70 kişinin katıldığını belirterek, bir numara olanlara 3, ikinci olanlara 2, üçüncü olanlara üstelik aynı çeyrek altın ihsan edildiğini dile getirdi.

Birbirinden güzel yemeklerin yarıştığını vurgulayan Öztürk, “Kentlileşmiş cesaretlerinden yağlık yarışmacıları kutlama ediyorum. Bizim 500’e yakın yemeğimiz var. Bağlantı ve muadele içerisinde aşındırmak kültürümüzü geliştirmeye himmet ediyoruz.” diyerek konuştu.

Konuşmaların ardından Ilbay Buhara, Kırşehir Belediye Reisi Selahattin Ekicioğlu ve Irtibat Başkanı Öztürk marifetiyle dereceye girenlere ödülleri ikram edildi.Share: