Kızılırmak Deltası’nın batış manzarası dernek fotoğrafları için yeğleme ediliyor

Samsun’de mevcut Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, kuş gözlemcileri ve malumat insanlarının beraberinde büyüleyen gün batımı zımnında dernek fotoğrafı çektirecek çiftlerin ilgisini çekiyor.

Samsun’un 19 Mayıs ve Bafra ilçesi sınırları zarfında vadi düz 56 bin hektarlık alanı havi, 356 kuş türünün yanı sıra yılkı atları ve camız varlığı ile öne çıkan, endemik nebat türlerine sahip UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde gün batımı iyice görüntüler oluşturuyor.

5 bin 174 hektarlık kısmı karışık hayatı geliştirme alanı olan ve uluslararası Ramsar Sözleşmesi kapsamında koruma altında kâin deltada irili ufaklı 20 göl ile balaban aynaz ve sazlık alanlar düzlük alıyor.

Kızılırmak Deltası, göç sırasında Karadeniz’i aracısız aşan kuş türleri için birlikte hayati önem taşıyor. Deltanın korunması için nahiye açkı girişine sadık bulunuyor.

Türkiye’nin genişlik mehabetli sulak alanları ortada saha düzlük Kızılırmak Deltası, dernek fotoğrafı çektirmek isteyen eş ve damatların da flaş merkezi haline geldi.

Kentte fotoğrafçılık fail Murat Turgut, AA muhabirine, bölgede çekilen fotoğrafları içtimai medyadan gören birçok çiftin düğün fotoğraflarını burada çektirmek üzere kendileriyle iletişime geçtiğini söyledi.

Yeni evlenen çiftlerin batış fotoğraf çekimi için bölgeyi tercih ettiklerini anlatan Turgut, “Vahim rabıta olduğunu söyleyebilirim. Bura doğası bakımından biz fotoğrafçılar açısından da çokça tercih edilen tıpkı düz. Çok geniş ve farklı bitki örtüsüne erbap. Çok bedii fotoğraflar çekiyoruz.” dedi.

Share: