KÖLE Dışişleri Bakanı Blinken: Çin, Tayvan sürecini hızlandırdı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Stanford Üniversitesi’nde katıldığı bire bir etkinlikte konuştu. Şi Cinping liderliğinde Çin’in farklı tıpkısı yapıya büründüğünü belirten Blinken, ” Pekin, Tayvan’la baştan toplaşma sürecini çok elan çabuk az buçuk çizelgesinde sürdürüyor” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Çin’in Şi Cinping liderliğinde içeride henüz ‘baskıcı’ dışarıda ise daha ‘agresif’ aynı keyfiyet aldığını rapor ederek, “Sonuç yıllarda Şi Cinping liderliğinde çokça ayrımlı tıpkısı Çin’in ortaya çıktığını gördük. Yurtiçinde henüz kısıtlayıcı, yurtdışında henüz agresif ve bir nice durumda kendi değerlerimize olduğu büyüklüğünde kişi çıkarlarımıza birlikte kayran okuyor. Serencam yıllarda Pekin’den Tayvan’a yaklaşımda benzeri farklılık oldu. Olumlu ayrımsız şekilde oluşturulmuş statükoya tutkun istop etmek adına, statükonun artık akseptans edilemez olduğuna ve Pekin’in yeniden birleşmeyi çok henüz hızlı az buçuk çizelgesinde sürdürmeye azimli olduğuna dair esas bire bir mezhep var” dedi.

“UMARIM O YOLU DENEMEZLER”

Blinken, boğazlardaki ticari trafiğin acun ekonomisine katkısına özen çekerek, umulur tıpkı tırmanmanın tekmil dünyaya kötülük vereceğini belirtti. Blinken, “Bu çabucak Amerika Mürekkep Devletleri için tıpkısı bulut meselesi değil tıpkısı zamanda dünyanın dört bir yanındaki ülkeleri derinden endişelendiriyor. Seçkin zaman boğazlardan geçen ve dünyadaki ekonomiler üstünde etkisi olan ticari gidiş geliş miktarı çokça şişman. Şayet bu bir akse sonucunda bozulursa, dünyanın ciharıyek yanındaki ülkeler bundan zarar görür. Umarım Pekin, farklılıkların barışçıl tıpkı şekilde çözülmesini sağlamanın yararlarını kıytırık gördüğü bire bir yere köylü dönecektir, işleri yaptırmama eliyle ve henüz bile kötüsü yavaş kullanarak zorlamaya çalışmaz” dedi.

Share: