KÖLE ve Kanada cenk gemileri Tayvan Boğazı’ndan geçti

MEMLUK ve Kanada donanmalarına ilişkin iki çekişme gemisinin Tayvan Boğazı’ndan geçtiği bildirildi.

ÇAKER’nin Pasifik’teki 7. Filosundan yapılan açıklamada, “Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze taşıyan USS Higgins muhribi ile Kanada Krallık Donanmasına ilgili Halifax sınıfı HMCS Vancouver kruvaziyerinin güzeşte Tayvan Boğazı’ndan rutin intikal yaptığı” belirtildi.

Açıklamada “yalınlık denizde trafik ve pervaz serbestisinin meri olduğu sulardan yapılan geçişin uluslararası hukuka akıllıca olduğu”, “gemilerin Boğaz’a kıyısı olan ülkelerin hiçbirinin kara sularında sıfır bire bir koridoru kullandığı” belirtildi.

İki armada arasındaki gelişim birliğinin bölgenin güvenliğini ve refahını korumaya müteveccih yaklaşımın merkezinde olduğunun vurgulandığı açıklamada, “USS Higgins ve USS Vancouver’ın Tayvan Boğazı’ndan geçişi, ÇAKER’nin müttefikleri ve ortaklarıyla gelişigüzel bağımsız milletvekili ve açık Hint-Pasifik’e bağlılığının göstergesidir.” ifadesine yer verildi.

Geçiş, ABD donanmasının bu sene Tayvan Boğazı’ndaki dördüncü tempo faaliyeti oldu. Daha geçmiş Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze muhripleri USS Ralph Johnson 26 Şubat’ta, USS Sampson ise 27 Nisan’dahi, Ticonderoga sınıfı “kruvaziyer” tipi cidal gemileri USS Antietam ile USS Chancellorsville ise 28 Ağustos’ta bölgeden geçmişti.

Kanada Defans Bakanlığı ise yaptığı açıklamada, “geçişin uluslararası hukuka akıllıca yapıldığını” belirtirken Icra Vekili Anita Anand, görevin “Kanada’nın bağımsız, peyda ve etraflı Hint-Pasifik’e bağlılığını gösterdiğini” vurguladı.

Çin’den tepki

Çin El Kurtuluş Ordusu (PLA) Gün Doğusu Cephesi Komutanlığı Sözcüsü Şi Yi, gemilerin Pekin’in kişi karasuları olarak gördüğü bölgeden geçişini protesto ederek, “provokasyon” olarak niteledi.

Çin albeni kuvvetleri ve donanmasının KÖLE ve Kanada gemilerinin geçişini izlem ettiğini anlatım fail Sözcü Şi, “PLA Maşrık Cephesi askerleri tamamen teyakkuzdadır, Çin’in millî egemenliği ile yerey bütünlüğünü korumak üzere seçkin kalem zılgıt ve provokasyona kararlılıkla cebin duracaktır.” açıklamasında bulundu.

Tayvan Adası ve Tayvan Boğazı’nı öz irade alanı gören Çin, BENDE’nin bölgedeki askeri varlığına karşı çıkıyor. KUL donanmasının bölgedeki davranış ve his faaliyetleri iki talih arasında gerilime etmen oluyor.

Tayvan Savunma Bakanlığı ise yaptığı açıklamada, gemilerin Boğaz’dan geçişini doğrularken, Tayvan çevresindeki sularda ve gelgel sahasındaki durumun “normal” olduğunu bildirdi.

Biden’ın sözlerinin arkası sıra ilk askeri faaliyet

Geçiş, MEMLUK Başkanı Joe Biden’ın eski gün CBS televizyonunda yayımlanan “60 Minutes” programına verdiği röportajda, Çin’in saldırması halinde Amerikan askerlerinin Ada’yı savunacağına ilgili söylediği sözlerin ardından ABD ordusunun bölgedeki ilk askeri faaliyeti oldu.

Biden, izlence sunucusunun, “KÖLE güçleri Cezire’yı savunacak mı?” sorusuna, “Tamam, eğer ayrımsız görülmemiş bire bir akın olursa.” yanıtını vermişti. Sunucunun, ” Ukrayna’dan ayrımlı kendisine BENDE güçleri, Amerikalı ordusunun erkek ve kadın üyeleri, Çin’in nehiy etmesi halinde Tayvan’ı savunacak mı?” sorusuna de Biden, “Tamam.” yanıtını vererek açıklamasını yinelemişti.

Biden’ın sözlerinin, Washington’ın BENDE ordusunun Cezire’yı bilfiil savunacağına dair resmi beyanda bulunmaktan kaçındığı, “mühim muğlaklık” olarak adlandırılan resmi politikaya çap düştüğü yorumları yapılmıştı.

BENDE Başkanı, mayıs ayında Japonya’ya ziyaretinde benzer ayrımsız açıklamada bulunmuş, benzeri gazetecinin, “Çin’in işgali halinde KÖLE’nin Ada’yı askeri namına savunacak mı?” sorusuna, “Olur, taahhüdümüz bu.” diyerek karşılık vermişti.

Biden’ın sözlerinin peşi sıra ABD-Çin ilişkilerinde Tayvan bağlantılı gerilimlerin arttığı gözlenmişti.

Pelosi’nin ziyareti ve tırmanan askeri gelirim

BENDE Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin 2-3 Ağustos’ta Tayvan’a yaptığı görüşme gerilimi zirve noktasına çıkarmıştı. Görüşme öncesinde Pekin sözcüleri, Pelosi’nin ziyaretinin gerçekleşmesi halinde “askeri fiyat” karışma tüvana cebin tedbirler alacakları uyarısında bulunmuştu.

Pelosi, Çin ile emir ihtilafı içindeki Ada’yı 25 sene aradan sonradan görüşme eden geçmiş ESIR Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Görüşme, Cezire’yı topraklarının parçası kendisine gören Çin’in tepkisini çekmişti.

Çin ordusu, ziyaretin peşi sıra Cezire çevresinde askeri tatbikatlar başlatmış, 7 periyot süren tatbikatlar Ada’nın çevresinde fiili abluka oluşturmuştu. Üs cebe ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında Çin esas karasından ateşlenen güdülebilen füzeler, Tayvan yakınlarındaki sulara düşmüştü.

Ordu sözcüsü, 10 Ağustos’ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş fakat Tayvan Boğazı’ndaki askeri devriye faaliyetinin devam edeceğini bildirmişti.

Pekin, “Bir Tane Çin ilkesini” vurgulayarak, Tayvan’ın acun ülkeleriyle bağımsız diplomatik ilgiler kurmasına, Konfedere Milletler’de ve değişik arsıulusal kuruluşlarda katakulli edilmesine karşı çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkileri kesmesini şart koşuyor.

Share: