Kolombiya hükümeti, silahlı başkaldırıcı teşkilat ELN ile yeniden masaya oturacak

Kolombiya hükümeti, 4 sene aranın ardından silahlı başkaldırıcı örgüt Millî Kurtuluş Ordusu (ELN) ile yeniden masaya oturmaya karar verdi.

Hazar Faziletkâr Komiseri Ivan Danilo Rueda, Küba’nın başkenti Havana’dahi yaptığı açıklamada, ELN’nin diyalog arzusunu ortaya koyduğunu belirterek, sulh müzakerelerine yeniden başlanacağını duyurdu.

Tarafların, Kolombiya halkına ve dünyaya sulh isteğini tayin hususunda oydaş olduğunu vurgulayan Rueda, “Muhtelif bölgelerden silahlı çatışmaya sonuç verilmesi amacıyla feryatlar var. Kolombiya hükümeti ve ELN, barış iradesini ortaya koydu.” ifadesini kullandı.

Rueda, yapılan görüşmelerde ELN’in, müzakerelerin başlaması için mukteza adımları atacağını meni ederek, “Hükümet, müzakerelerin yeniden başlaması amacıyla çöz ahbaplık ve arsıulusal ahbaplık çerçevesinde parçalanmamış siyasal, kanuni önlemleri alacağını zar etti. ELN’nin meşruiyetini tanıması da dahildir.” dedi.

Senatör Ivan Cepeda bile Küba’ya liyakatli ayrımsız mülakat gerçekleştirdiklerini kaydederek, “Hükümet ile ELN ortada yeniden diyaloğun başlaması üzere lazım zemin oluşturuldu. Bu oylumlu ayrımsız adımdır, eski Cumhur Reisi Ivan Duque, enformasyon masasını harekete kılmak amacıyla gelişigüzel aşama atmadı, bunun adına barış arayışını engelledi.” şeklinde konuştu.

Küba’da yapılan toplantıya; Dışişleri Bakanı Alvaro Leyva, Barış Yüksek Komiseri Ivan Danilo Rueda, Senato Sulh Komisyonu Başkanı Ivan Cepeda, Kolombiya’daki Mürekkep Uluslar (BM) Doğrulama Misyonu Başkanı Carlos Ruiz Massieu ve Norveç’ten hususi tıpkı temsilci olan Jon Otto Brodholt katıldı.

ELN, gâh rehineleri başıboş bıraktı

Öte yandan ELN’in, muhtelif tarihlerde cebren alıkoyduğu ve halen elinde tuttuğu bazen rehineleri meşveret masasına destek amacıyla başıboş bıraktığı bildirildi.

Kolombiya’nın rustik bölgelerinde etkili olan ve 2 binden aşkın mensubunun bulunduğu düşünülen ELN, Teşrinisani 2016’bile çarkıt Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’nin (FARC) devletle barış anlaşması imzalamasından sonradan ülkedeki sunma canlı silahlı takım olma özelliğini taşıyor.

ELN ile müzakerat

Kolombiya, ELN ile bir nice yol yarıda kesilen müzakerelere eski Oran Başkanı Juan Manuel Santos döneminde başlamış ve danışmalar, Ekvador’un garantörlük ve karı sahipliğinden çekilmesi üzerine Küba’nın başkenti Havana’ya taşınmıştı.

Heybet Başkanı Ivan Duque ise çeşitli dönemlerde yaptığı açıklamalarda, müzakerelerin yeniden başlayabilmesi üzere birçok kere örgüte cürüm işlemeyi ve rehineleri bırakması çağrısında bulunmuştu.

Bilhassa örgütün eylemleri dolayısıyla birçok yol kesintiye uğrayan müzakerelerin, Cumhur Reisi Gustavo Petro’nun 29 Haziran’birlikte planlı 2.tur seçimlerini kazanması üzerine ülkedeki cesim ruzname maddelerinden biri olması beklenmişti.

Kanlı saldırı

Kolombiya’nın başkenti Bogota, 18 Ev 2019’üstelik akıbet yılların sunma hunriz saldırısına fon ergin, 80 kilo patlayıcı hamile açar kentin güneyindeki General Santander Polis Okulu’nun içine büyüklüğünde girmiş ve kız öğrencilerin bulunduğu yerleşkede infilak ettirilmişti.

ELN mensubu Jose Aldemar Rojas Rodriguez’in düzenlediği terör saldırısında, saldırganın dahi aralarında bulunduğu 21 güç sönük, 88 kişi yaralanmıştı.

Share: