Konya Büyükşehir’den “Tarihi Bedesten Ahzüita Günleri”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Misyon İbrahim Altay, 12-14 Ağustos tarihleri beyninde “Tarihi Bedesten Alışveriş Günleri” düzenleyerek hem ticaretin canlanmasına hem dahi unutulmaya beniz tutmuş mesleklerin tanıtımına yardım sağlayacaklarını söyledi.

Konya Büyükşehir Belediyesi, Tarihi Konya Bedesteninde iktisadi hareketliliği ihya etmek üzere “Tarihi Bedesten Alışveriş Günleri” düzenliyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Gaye İbrahim Altay, Türkiye Selçuklu Devleti’ne başkentlik fail Konya’bile, Romalılardan Selçuklulara, Osmanlı’dan günümüze binlerce almanak geçmişe sahip Bedesten Çarşısı’nın Konya’nın kalbi yerinde olduğunu belirterek, bu oylumlu merkezin tanıtımı ve ticarete katkı sağlanması üzere Tarihi Bedesten Alışveriş Günleri düzenlediklerini söyledi. Tarihi Bedesten Alışveriş Günleri’nin 12, 13 ve 14 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirileceğini tamlayan Başkan Altay, bu çerçevede çokça sayıda etkinlik düzenleyeceklerini ve esnafın de bu günlere hususi indirimler yapacağını duyurdu. Başbuğ Altay, tamam Konyalıları ve şehri ülfet fail misafirleri Tarihi Bedesten Ahzüita Günleri’ne nida etti.

Ziyaretçilerin yol uğrağı noktası olacak

İlk kere düzenlenecek etkinlik çerçevesinde 180 bin metrekareye mümasil sınırlanmış alanda kurulu, 2 bin 687 dükkan ve 7 caddeden oluşan Tarihi Konya Bedesteni, esnafın uygulayacağı yüzdelik 30’a vasıl indirimlerle mevrut misafirlerin uğrak noktası olacak. Etkinlikler 12 Ağustos Cuma günü kortej yürüyüşü ile başlayacak; söyleşiler, çıkmaz müzisyenleri, temsili kıyafetlerle tarihi canlandırmalar, Mehteran Topluluğu konserleri, Bedesten Çarşısı Işık Sergisi ve Tarihi Kostümler Sergisi kadar faaliyetlerle bitmeme edecek. Yüzyıllardır ticari faaliyetlere sülale sahipliği fail tarihi çarşı, 5. Arsıulusal İslami Tesanüt Oyunları’nın dahi yapıldığı bu günlerde yetersiz içi ve daraç dışından mevrut misafirler amacıyla Konya’nın tanıtımı noktasında farklı ayrımsız almaşık oluşturacak. Aktiflik çerçevesinde unutulmaya beniz tutmuş mesleklerden 30 farklı laf ve sanat Bedesten’in değişik yerlerinde icra edilecek. – KONYA

Share: