Küresel yer yağı arzı temmuzda arttı

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), küresel yer yağı üretiminin temmuzda ayrımsız eski ayak tabanı göre günce kısaca 1 milyon 400 bin varil artarak müstevli sonrasındaki genişlik efdal seviyeye ulaştığını bildirdi.

IEA’nın temmuz ayına ilgili “Petrol Piyasası Raporu”nda, üretimdeki artışta Yıldız Denizi, Kanada ve Kazakistan’da sona muazzez hizmet kesintilerinin enerjik olduğu belirtildi.

Yer Yağı İhraç Fail Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı kâh müstahsil ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun üretimini günce 530 bin varil, OPEC+ dışı ülkelerin ise günlük 870 bin arttırmasıyla üretimin müstevli sonrasındaki en efdal seviyeye yükseldiği kaydedildi. Rus yer yağı arzının de temmuzda marjinal benzeri şekilde yükseldiği belirtildi.

Haziran ile aralık beyninde toptan petrol üretiminin günlük 1 milyon varil artacağının öngörüldüğü raporda, Libya, Kazakistan ve ara sıra Körfez ülkesi üreticilerin üstelik aralarında bulunduğu OPEC+ ülkelerinde bire bir dönemde günce 400 bin varillik üretim artışı beklendiği kaydedildi.

Bu dönemde ABD’nin başı çektiği OPEC+ dışı ülkelerdeki üretimin bile günce 640 bin varil artacağı oranlama edildi.

OPEC’in günce üretimi 210 bin varil arttı

Rapora bakarak, OPEC kabak yer yağı üretimi temmuzda tıpkı eski taban bakarak 210 bin varil artarak günce 29 milyon varile yükseldi.

Bu dönemde incelmemiş petrol dışındaki başka konvansiyonel sıfır OPEC üretimi ise günce 5 milyon 390 bin varil yerine kayıtlara geçti. Böylece OPEC’in hep yer yağı üretimi güzeşte kamer günlük 34 milyon 390 bin varil yerine gerçekleşti.

OPEC dışı ülkelerin günlük yer yağı üretimi ise söz konusu dönemde benzeri geçmiş ayak tabanı bakarak kısaca günce 1 milyon 110 bin varil artışla 66 milyon 110 bin varil oldu.

Buna göre, küresel yer yağı üretimi temmuzda günce 1 milyon 400 bin varil artarak tahminî 100 milyon 500 bin varile ulaştı.

Küresel yer yağı talebi

IEA, Avrupa yükselen gaz fiyatlarının hareketlilik üretiminde idmansız yer yağı kullanımını artıracağını belirterek küresel yer yağı talebi tahminini yukarı cepheli düzeltilmiş etti.

IEA, bu yılki global petrol talebinin güzeşte yıla oranla 2 milyon 100 bin varil artarak tahminî 99 milyon 700 bin varil seviyesinde olacağını öngördü.

Bu artışların artık Orta Doğu ve Avrupa ülkelerinden beklendiği belirtilirken, gelecek sene de talebin 2 milyon 100 bin varil henüz artacağı tahmin edildi.

Petrol talebinde bu sene günlük 36 milyon 703 bin varille Asya Pasifik Bölgesi’nin başı çekmesi beklenirken, bu bölgeyi 30 milyon 807 bin varille Amerika kıtası ve 14 milyon 429 bin varille Avrupa’nın izleyeceği tutum ediliyor.

Share: