Kütahya DPÜ’de bu yıl öğrenci sayısı 47 bini geçecek

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, bu sene 8 bin 822 kontenjana 8 bin 750 öğrencinin yerleştirildiğini bildirdi.

Tevazulu, AA muhabirine, DPÜ’nün yeğleme edilen ayrımsız üniversite olduğunu ve kurulduğundan beri sunu erdemli doluluk oranına ulaştığını söyledi.

Bu sene DPÜ’ye 8 bin 750 öğrenci yerleştirildiğini tamlayan Tevazulu, şunları kaydetti:

“DPÜ’de Büyük Zafer’in 100. yılına yerinde bire bir doluluk oranı oldu. Bu sene DPÜ tarihinde ayrımsız rekor kırıldı ve ilk defa bu büyüklüğünde faziletkâr doluluk oranına ulaşıldı. Bu manidar yıla hususi rekor benzeri doluluk oranına ulaştık. Üniversitemiz 2022 YKS sonuçlarına bakarak lisans ve yöre lisans programlarının yüzde 99’dan ilavesi doldu. Bu mehabet evvel kapanca döneminde yakalandı. Eminim eklenmiş yerleştirmelerle yüzde 100 doluluk oranına ulaşacağız. YKS kılavuzunda DPÜ için yayımlanan 8 bin 822 kontenjana 8 bin 750 öğrenci yerleşti.”

Rektör Tevazulu, DPÜ’nün yöre lisans programlarının tamamının dolduğunu, ilçelerdeki meslek yüksekokullarının durumunun üstelik haddinden fazla mebzul olduğunu aktardı.

DPÜ’nün çok şişman tıpkısı üniversite olduğunu dile getiren Tevazulu, “Bu sene mektepli sayımız 47 bini geçecek. Tığ iri bire bir üniversiteyiz. Hep 400 bin metrekareye mail sınırlı alanımız ve 2 bin 300 civarında personelimiz var. Cümle bu imkanlarımızın mübarek kullanılması esas hedefimizdir.” dedi.

Share: