Kütahya olgun: Cumhur Reisi Erdoğan, Nazik Zafer’in 100. Yılı Etkinlikleri ve Kütahya Şişko Açılış Töreni’nde konuştu: (2)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, ” Türkiye, yıllar ilk tercihini istihdam ve üretimden yana yaparak hesaplı modelini değiştirdiği üzere bu global fırtınadan en birkaç kayıpla çıkacaktır, anca dahi oluyor.” dedi.

Erdoğan, 30 Ağustos 1922-2022 Nazik Zafer’in 100. Yılı Etkinlikleri ve Kütahya Dolgun Açım Töreni’nde konuştu.

Milletin sonuç iki asrının kayıplarla, yeniden ayağa kalkmalarla, varlığına ve ruhuna müteveccih saldırılara alın direnmekle geçtiğini belirten Erdoğan, 6 yüzyıllık evren devleti Osmanlı’yı tarihin tozlu raflarına uğurlarken bile Cumhuriyet’i yeniden kurarken bile vesayetle, darbelerle, krizlerle yoğrulurken üstelik bütün inançlarını kavi, umutlarını dinamik tuttuklarını ifade etti.

Erdoğan, Milli Mücadele’yi kazanan milletin, Cumhuriyet’in kuruluşunun arkası sıra fon ettiği ümranlı, kalkınmış, müreffeh Türkiye’ye yansımak üzere epey araştırmak mecburiyetinde kaldığına belen ederek, uzunca aynı müddet kalkınma hamleleri, el erki girişimleri, sanayileşme gayretlerinin önünün kesildiğini, milli ve manevi değerleri yıldırma fail temas soy gelişmenin önünün sonuna kadar açıldığını belirtti.

İkinci Acun Savaşı sonrası Türkiye’den henüz tahakküm şartlarda kalkınma ve demokrasi mücadelesine giren ülkeler gelişmemiş sürede öğün alırken, Türkiye’nin seçkin 10 yılda tıpkısı yaşadığı darbelerle daima buz pateni yaptığını anlatan Erdoğan, “On Paralık kuşkusuz bu, yemeden içmeden özlük eksiklerimizden, hatalarımızdan kaynaklanan ayrımsız buut değildi. Türkiye’nin değme alanda izansız kalması üzere kurulan o mekanizmalar öylesine güçlüydü kim ferah niyetli birtakım girişimler bunun üstesinden gelmeye yetmiyordu. Bu süreçte rahmetli Menderes’in ve rahmetli Özal’ın gösterdiği kalkınma çabalarını, rahmetli Erbakan’ın ve rahmetlik Türkeş’in sergilediği domestik, milli duruşu bütün takdirle anıyoruz.” diye konuştu.

“Ülkemizi, Cumhuriyet’in hedefi olan çağdaş medeniyet seviyesinin konusunda çıkardık”

Cumhur Reisi Erdoğan, hükümete geldiklerinde, iki asırdır altyapısı ihmal edilmiş, demokrasisi vurgun, ekonomisi bodur mevdu, politik ve askeri gücü daim törpülenmiş tıpkı Türkiye’yi devraldıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Çabucak kolları sıvadık. Türkiye’nin asırlık enfrastrüktür eksiklerini 20 yılda tamamlayacak bir balaban kalkınma hamlesi başlattık. Eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaştırmadan enerjiye, sanayiden tarıma değme alanda ülkemizi Cumhuriyet’in hedefi olan çağdaş medeniyet seviyesinin üstüne çıkardık. Kalkınma hamlemizin önemi ve gücü, müstevli dönemiyle onu izleme fail toptan güvenlik ve soylu erki krizi sırasında haddinden fazla elan bereketli anlaşılmıştır. Gelişmiş ülkeler karışma tamlık dünyanın dengeleri altüst olurken, tığ hedeflerimize makul yürüyüşümüze katiyen duruluk vermedik. Benzeri şekilde demokraside bile seçkin kesimden vatandaşımızın türe ve özgürlük alanlarını genişleterek, sosyal gerilimlere ve yıldırı örgütlerinin dayanaklık etmek bulmasına okazyon veren birlik çarpıklıkları ortadan kaldırdık.”

Gabar, Cudi, Tendürek, Bestler Dereler ve sair bölgelerde yapılan terör operasyonlarını hatırlatan Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Hep terör inlerini bunların kafalarına kafalarına geçirdik mi? Sıkıntılı zarfında, mahdut dışında bunu başardık mı? bundan sonra bile başarmaya tıpı tıpına bitmeme edeceğiz. Bu savaşım tabii kolay gerçekleşmedi. Attığımız her adımda haricen ve dâhilen kaynaklanan birçok engellerle karşılaştık. Birçok kavgalar verdik, birçok bedeller ödedik ama hamdolsun Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle hepsinin de üstesinden geldik.”

“Ekincilik Güven Kooperatifleri sayısını 3 bine çıkaracağız”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, millete kazandırdıkları iz ve hizmetlerin yanı sıra toptan ve lehçe gelişmelerde, Türkiye’yi gelişigüzel bakımdan dünyanın yeryüzü ciddi ülkelerinden biri haline getirdiklerini söyledi. Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bugün Türkiye’yi dünyanın yeryüzü iri 10 ülkesi arasına girmeyi hedefleyen tıpkı vizyona kavuşturduysak, bunu, sonuç 20 yılda kurduğumuz altyapıya ve verdiğimiz mücadeleye borçluyuz. Son dönemde milletimizin canını yakan kâh teessürat… Ama bu dünyanın bile sorunu. Siz bakmayın Avrupa’sından Amerika’sına kadar kamu ümranlı ülkelerin, sözde böyle bire bir sorunları yokmuş kadar davrandığına. Emin olun onların başındaki karaca bulutların taşıdığı nâr yağmurları, bizim yaşadıklarımızla kıyas bile edilmez. Bak gaz bulamıyorlar. Şu anda marketlerin rafları Avrupa’de yersiz. Demincek tığ Ekincilik Yüreklilik Kooperatifleri’yle vatandaşımıza henüz ucuza ürünlerimizi satmaya başladık ve bu artarak devam edecek. 1300 modül marketi şipşak 2 bin, 2 bin 500, 3 bine çıkartacağız ve benim vatandaşım Ekincilik Itimat Kooperatifleri’nden bozuk kitap almaya bitmeme edecek.

Türkiye, yıllar evvel tercihini istihdam ve üretimden yana yaparak hesaplı modelini değiştirdiği üzere bu global fırtınadan sunma birkaç kayıpla çıkacaktır, anca da oluyor. İnşallah yılbaşından sonraları, aldığımız tedbirlerin, uyguladığımız politikaların, vatandaşlarımızın günlük hayatlarındaki olumlu yansımalarını daha mebzul göreceğiz. Bütün söylediğim gibi kardeşlerim, biraz sabır ve artık bindi istiyorum. Çünkü bizim en balaban gücümüz, birliğimiz, beraberliğimiz, kardeşliğimizdir. İnsanlarını düzenlilik ve bolluk şemsiyesi altında yaşamaya alıştırmış ülkelerin esas krizi ise elan eskimemiş başlıyor. Üretim ve hazırlık kanallarındaki bozulmayı, finans alanındaki dalgalanmayı, işsizlikle birlikte içtimai çalkantılar izlemeye başladığında hepsinin dahi kuşkusuz çaresizce sağa sola yalpaladığını göreceğiz. Biz ise bazen süfli sarsıntılara rağmen mücadeleyi bırakmadan, istikameti bozmadan yolumuza bitmeme ediyoruz.”

“2023 hedeflerini adım adım hayata geçirdik”

11 yıl evvel 2023 hedeflerini zar ettiklerinde, birilerinin kolpo geçtiğini, yaşanılan onca hadiseye karşın hedefleri adım adım hayata geçirdiklerini ve eksikleri şipşak tamamlamaya çalıştıklarını anlatan Erdoğan, “Demincek 2023 hedeflerimizden aldığımız güçle 2053 vizyonumuzu oluşturuyoruz arkası sıra 2071 idealimiz ati. Bütün söylediğimiz kadar içinde bulunduğumuz asrı, Türkiye yüzyılı haline getirmekte kararlıyız.” diyerek konuştu.

SELIM Parti hükümetlerinde Kütahya’ya yapılan envestisman, inşa edilen yayın ve getirilen hizmetlere ilişkin verileri paylaşan Erdoğan, sonuç 20 yılda Kütahya’ya 26 milyar teklik mesabesinde yatırım yapıldığını söyledi.

Erdoğan, Kütahya’ya 2 bin 685 kullanılmamış derslik yapıldığını, Kütahya Keyif Üniversitesinin kurulduğunu, yükseköğrenim sınırlı akak kapasitesinin 12 bin 493’e ulaştırıldığını aktararak, şu bilgileri verdi:

“Içtimai yardımlarda Kütahyalı ihtiyaç sahiplerine bütün 1,7 bilyon teklik tutarında hakikat aktardık. Toplanmış 1057 yataklı vagon 11 hastaneyle 43 afiyet tesisi mensur ettik. 610 yataklı vagon Kütahya Kent Hastanemiz ile Domaniç Bütünleşmiş İlçe Hastanemizin inşaatı sürüyor. Yer ve şehircilikte Kütahya’dahi TOKİ eliyle 10 bin 783 konutun yapımını tamamlayıp doğruluk sahiplerine tasdik ettik, 2 bin 189 konutun yapımı bitmeme ediyor. Şehrimizde 6 millet bahçesi projemiz var. Bunlardan birini tamamlayıp hizmete sunduk, 2’sinin yapımı, 3’ünün de proje çalışmaları bitmeme ediyor.

Kütahya, Afyonkarahisar, Çeltek ve Eskişehir illerimizi kapsayan Frigya Vadisi’ni Anadolu’nun çıplak çekicilik müzesine dönüştürüyoruz. Bu bölgede hars ve termal turizme dair yerine turizmin geliştirilmesi için şümullü çalışmalar yapıyoruz. Ulaştırmada Kütahya’dahi 24 kilometreden devraldığımız mukassem öğün uzunluğunu 317 kilometre ilaveyle bütün 341 kilometreye çıkardık. Halen yapımı süren haddinden fazla sayıdaki sefer çalışmasının tıpkı kısmını önümüzdeki sene, benzeri kısmını birlikte ahir sene tamamlıyoruz. İl sınırları içindeki bilcümle demiryollarını sıfırdan yapmışçasına yeniledik.”

(Sürecek)

Share: