Kütahya’da ahali oyunları heyecanı başladı

Türkiye Ahali Oyunları ve Federasyonu ve Kütahya Belediyesi’nin işbirliğinde planlı Nazik Galibiyet’in 100. Yılı’nda Ahali Oyunları Kulüpler Arası Kibar Kategorisi Türkiye Finali, Bakir Ilişkin Spor Salonu’nda başladı.

Türkiye Finali’nin küşat konuşmasını işleyen Kütahya Uray Başkan Vekili Abdullah Damcı, “Iri Galibiyet’in Yüzüncü Yılında Halk Oyunları Kulüpler Arası Kibar Kategorisi Türkiye Finali Yengi Kupasının etkinliklerine hepiniz güzel geldiniz. Adamakıllı ülkemizin ciharıyek yanından gelen yarışmacı kardeşlerimiz, kızıl eğitmenlerimiz, federasyon yöneticilerimiz ve canan davetliler, sizleri tabiiyet ve nazikâne selamlıyorum. Örf adet ve kültürümüzü yaşatan umum oyunlarının finalinin kuruluş ve kurtuluşun şehri Kütahya’mızda yapılmasının bizler amacıyla çalkantı kaynağı olduğunu ayrıca ifşa etmek isterim. İstiklalini zat azim ve kararının kurtaracağına inanan aziz milletimizin desteği ile Türk Ordusunun 26 Ağustos 1922 sabahı obstrüksiyon kuvvetlerine müteveccih başlattığı taarruz Türk milletinin kararlılığının, mücadele azminin ve bağımsız milletvekili yaşama iradesinin yalınlık tıpkısı kanıtıdır. Bu zaferle muazzez milletimiz akıbet sözünü söylemiş, Küçük Asya sürgit bir Türk yurdu olarak tescil edilmiştir. 30 Ağustos Zaferiyle milletimiz, kişi iradesi ve rızası dışında dayatılan gelişigüzel nev plan ve oyunu iman ve inancıyla tarihin bed sayfalarına pekâlâ gömebileceğini dosta ve düşmana ayrımsız misil henüz göstermiştir. Cumhuriyetin ilanı ile neticelenen bu yetişkin akıbet; Türk milletinin zat topraklarında asla yenilemeyeceğinin cemi dünyaya ilanı olmuştur” dedi.

Komutan Vekili Damcı, “İsmini 30 Ağustos Zaferi’nden düzlük El oyunları Türkiye Finali Yengi Kupasında, bu bölüm düzenlemesiz dalda ferda ise esasen bu salonda düzenlemeli dalda benzeri birinden bulunmaz, başarıları eski toprak yarışmalarıyla tescillenmiş kulüplerimizin yarışmalarını nazik aynı zevkle izleyeceğiz. Organizasyona emeği geçen özellikle federasyon umumi heyet başkanımız ve yönetim kurulu üyeleri başlamak amacıyla yarışmacı kulüplerimizin eşsiz yöneticilerine, hocalarımıza, faaliyet veren herkese teşekkür ediyor, tekmil yarışmacılarımıza başarılar diliyor, şimdiden Cesim ulusumuzun 30 Ağustos başkomutanlık meydan savaşı ve Yengi Bayramınızı kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye Halk Oyunları Federasyonu Başkanı Suat Aksu ise, bu organizasyonun Kütahya gerçekleşmesinde emeği geçen Kütahya Belediyesine ve federasyon yetkilileri ile Kütahya İl Temsilciliğine teşekkür etti.

Yapılan konuşmaların arkası sıra Türkiye’nin ayrımlı illerinden mevrut umum oyunlarının yarışmaları başladı. – KÜTAHYA

Share: