Kütahya’da bora; karı ve ağılları akarsu bastı

KÜTAHYA’nın Domaniç ilçesi Muratlı köyünde aktif olan sağanak zımnında haddinden fazla sayıda karı ve zehirli akarsu bastı. Köyde hasar tespit çalışmaları başlatıldı.

Domaniç ilçesi Muratlı köyünde, şeb yarısından itibaren aralıklarla aktif olan sağanak, yaşamı zıt etkiledi. Sağanak nedeniyle bir nice evi ve ağılı akarsu bastı, karye meydanı birlikte alçak suyla gelen çamurlarla kaplandı. Muratlı muhtar Cihan Kamer ve kepçesi olan köylüler, çamuru küreyip yolları açmaya çalıştı. Domaniç İlçe Hususi İdaresi ekipleri, karye meydanında ve temel yollarda balçık temizliği yaptı. İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri ise köyde zarar tespiti amacıyla çalışmalara başladı.

Sağanağın peşi sıra saman balyalarının engel gördüğünü belirten Hüseyin Soluk (84), “Ben bu yaşıma geldim, böyle tufan görmedim. Hayvanları kurtardık ama balyalarımız gitti” dedi.Köy halkından Cevdet Karakaya ise bora ve çamurun çok engel verdiğini ifade ederek, “Zayiatımız şişman, makineler gitti, arabam gitti, 400 saman balyam gitti. Hayvanlarımı şeb yarsısı baskı kurtardım” diyerek konuştu.Domaniç Ekincilik Odası Başkanı Ahmet Özoğul da çalışmaları anlatarak, “Muratlı köyümüzde kötülük tespitleri yapmaya başladık. Yıllardan beri kuraklıktan muhit dereler kuruyarak meşbu, derelerin ıslah edilmesi lazım. Gereken neyse yapılması amacıyla çalışacağız” dedi.Share: