Kuzey Amerika’ya Özgü, Muafiyet Güçlendiren Aronya, Karabük’te Toprakla Buluştu

TUNAKAN YILDIRIM

İstanbul’da aynı çikolata fabrikasında canlılık teknisyeni adına etkin evli ve 2 çocuk babası Ertan Aslan (32) Karabük’ün Eflani ilçesinde, Şimal Amerika’ya özgü bir semere olan antrparantez bağışıklık güçlendiren aronya meyvesinin üretimine başladı.

Güllügiller familyasına ilişik ayrımsız çaltı meyvesi aronya; c vitamini ve tel itibarıyla az çok zengin ve antioksidan özelliği yüksek bire bir kâr namına biliniyor. Anavatanı Şimal Amerika olan aronya meyvesi, bağışıklığı güçlendirici özelikleri ile biliniyor.

İstanbul’üstelik tıpkısı çikolata fabrikasında cümbüş teknisyeni namına etkin Ertan Arslan (32) Karabük’ün Eflani ilçesinde, Yıldız Amerika’ya özgü benzeri ürün olan antrparantez muafiyet güçlendiren aronya meyvesinin üretimine Karabük İl Tarım ve Orman Müdürlüğü destekleriyle fideleri tedbir ederek başladı. Arslan, Karabük’ün Eflani ilçesine sınırlı Afşar köyü Arslan Mahallesindeki yaklaşık 5 dönüm araziye bin 500 fide aronya bitkisi dikti.

“PANDEMİDEKİ KAPANMALAR BİZİ ARONYA BAHÇESİNE YÖNLENDİRDİ”

İstanbul’birlikte yaşadığını ve aronya bahçesini oluşturduktan sonraları ayda bir memleketine geldiğini tamlayan canlı müteşebbis Ertan Aslan şu ifadeleri kullandı:

“İstanbul’un kalabalığı ve bu pandemideki kapanmalar bizi aronya bahçesine yönlendirdi. Memleketimiz pir hem eşim hem da çocuklarım çokça seviyor bu sebeple temas fırsatta tür olduğunca buraya kaçıyorduk elhak. Bahçemizi da kurarak imdi elan sık gelip, yatırımları buraya yapıp nasip olursa de gitgide buraya göçmeyi düşünüyoruz. Çeşitli tetkikat sonucunda aronya bitkisini öğrendik. Keyif sektöründe hastalarda tedavi gayeli birçok alanda kullanıldığını gördük. Araştırdığımızda Eflani’da itici aynı toprak olduğu için burada de uzlaşma sağladığını, köklenmesinin olacağını ve don olaylarına cebin dayanıklı olduğunu öğrendikten sonra aronya bahçemizi kurmuş olduk.”

“HEDEFİMİZ BU BİTKİYİ ELAN ÜSTELIK YAYGINLAŞTIRIP, KATMADEĞER KAZANDIRMAK”

2022 Mayıs ayından itibaren çalışmalara başladığını belirten Ertan Aslan, “Şu anda evvel aşamadan 5 dönümde bin 500 fide adına tecrübe yaptık. Köklenmeler iyicene oldu. Çımbar dediğimiz kullanılmamış fidelerin çıkımı uzlaşma sağladı. Hedefimiz bu bitkiyi daha dahi yaygınlaştırıp, ek derece kazandırıp, havza kendisine halkımıza destek verip Türkiye’ye ve Dünya’ya duyurmak. 3 yılın böylelikle bu bitkiden ferasetsiz dönüşler oluyor önce aşamada 300 bin TL kadar tıpkı sağlık hedefimiz var ve daha üstelik arttırmayı planlıyoruz” dedi.

“YÜZDELIK 50 FİDAN DESTEĞİ VERDİK, SENEYE DAHI VERECEĞİZ”

Gestalt, Safranbolu, Eskipazar ve Eflani ilçelerinde aronya üretimi için oldukça deneyim parselleri kurduklarını belirten Karabük Tarım ve Orman Müdürü Ağır Sıklet Ayvalık ise şunları söyledi:

“Itri ve tıbbi bitkilerimizin geliştirilmesine yönelik projelerimizde alternatif olarak üzümsü meyveler üzerine yayımlar yaptık. Kâh üreticilerimizden gelen talepler ve bizim yaptığımız çalışmalar ile bizde aronya bitkisini ilimizde deneyelim dedik. Bu kapsamda Tarz, Safranbolu, Eskipazar ve Eflani ilçemizde siktirici deneyim parselleri kurduk. Ertan As ile karşılaştık. Bu 5 dönümlük araziyi bize gösterdi. Kendisinin çokça dahi merakları vardı. Bu projeye başlamış olduk.  Buraya bin 500 modül direk dikildi. Ertan eş bu gelişmelerden çokça mutlu.  Gelecek sene bile bizden böyle aynı talebi var.  Tığ dahi dikme ile ilgili yüzde 50 rekiz desteğini yapacağız. İstanbul’üstelik oturup üstelik buraya gelip üretimi bitmeme ettirebilmesi filhakika işin güzelliği.”

Share: