Kuzey Iye turizminin gözdesi Cunda Adası’nda zaman uzadı

Yıldız Ege’nin şanlı destinasyonlarından Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin hava merkezi Cunda Adası’nda turizm hareketliliği güzün da sürüyor.

Türkiye’nin yer iri yüz ölçümlü saf sit alanlarından Ayvalık Adaları Gusto Parkı’ndaki 22 adadan biri olan Cunda, kendine özgü otantik dokusu, tarihi ve natürel güzellikleriyle değme sene milyonlarca yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.

Deniz ürünleri ve mutfağıyla damak tadına ehemmiyet verenlerin de uğrak yeri olan adada, son yılların yer bunaltıcı hareketliliği yaşanıyor.

Ramazan Bayramı’nda başlayan ve esnafın, turizmcilerin yüzünü güldüren çokluk devam ediyor. Yaz sezonunda yüzdelik 90-100 olan adadaki butik otellerin doluluğunun, sonbaharda yüzdelik 80-90 seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Ayvalık Turizm Derneği Başkanı ve Ayvalık Turizm ve Altyapı Geliştirme Birliği Umumi Sekreteri Beklenti Özgültekin, AA muhabirine, Yıldız Ege’nin sunu fena hâlde dinlence döneminin ekim ve kasım olduğunu söyledi.

İlçeye alelhusus İstanbul, Bursa, Eskişehir, İzmir, Çanakkale ve Trakya’nın kentlerinden hafta sonu tatilleri amacıyla sonbahar ve kış mevsimlerinde yoğun sayılabilecek bir talebin olduğunu tamlayan Özgültekin, “Bu sene alelhusus ağustos kocaoğlan Ayvalık ve Cunda Adası amacıyla sonuç paye ağırbaşlı geçti. Bu kükremek, ağustos büyüklüğünde olmasa da eylül ve ekimde birlikte sürecektir. Hassaten hava raporu makul olursa kasımın dahi geçtiğimiz yıllara bakarak bu yıl canlı geçeceğini düşünüyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Ada esnafından Hasan Atala üstelik turizm sezonunun bu yıl oldukça iyice geçtiğini dile getirdi.

Cunda esnafı adına bundan mutluluk duyduklarını anlatan Atala, “Ağabeyimin ve kardeşimin otel ve restoranı var, onlar bile yoğunluktan serencam derece kıvançlı. Cunda Adası şita mevsiminde birlikte alelhusus hafta sonlarında enerjik oluyor. İnşallah bu buut yılbaşına kadar sürer.” dedi.

Antalya’üstelik yaşıyor, tatillerinde Cunda’yı yeğleme ediyor

Restoran işletmecisi Hasan Güren, Kovid-19 salgınının ardından akıbet 10 yılın sunu ongun sezonunu geçirdiklerini bildirdi.

Eylülün geçmiş günlerindeki yoğunluğun sürmesini dileyen Güren, şöyle bitmeme etti:

“Ayvalık’ta ilkgüz ve ekimde havalar serencam derece domuzuna oluyor. Bunu üstelik hesaba katarsak bu ay ve önümüzdeki ay esasen aktif olacaktır. Doğrusu çıktı Ayvalık’a muvasala üstüne mesafeler de kısaldı. Artık İstanbul’dan buraya insanlar hafta sonu kaçamakları yaparak gelebiliyor. Bu yüzden ekim ve kasımda üstelik Cunda Adası’nda hareketliliğin süreceğini düşünüyorum.”

Ziyaretçilerden İsmail Aldanmaz bile Antalya’üstelik yaşadığını, Ayvalık ve Cunda Adası’nı haddinden fazla sevdiğini belirtti.

Adada genelde restoranlarda, çarşısında ve gezilecek yerlerinde espas geçirdiğini nâkil Kurt, “Her yıl mabeyin ve imkan bulduğumda soluğu burada alıyorum. Geçen yıllar olduğu üzere bu sene da tatilimi Cunda’üstelik değerlendiriyorum. Zira Cunda’bile ada insanları çok sevimli ve gezilecek çok evire çevire yerleri var. Bu yüzden da tatillerimde bilcümle Cunda’yı tercih ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: