‘Lavanta bahçesi içerisinde tıpkısı okul’ sloganı ile adından meze ettirecek

‘Lavanta bahçesi içerisinde aynı okul’ sloganı ile adından hezel ettirecek

KÜTAHYA – Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde Dumlupınar Üniversitesi Tavşanlı Yerleşkesi’nde oluşturulan lavanta bahçesinde hasat gerçekleştirildi.

DPÜ Tavşanlı Meslek Yüksekokulu Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, yerleşkede güzeşte yıl ilk teşrin ve bu yıl mayıs aylarında tahminî 4 dekar arazide 2 bin 500 cins lavanta fidesi toprakla buluşturuldu.

Öncesinde düzleştirme, sürme, taş toplama, gübreleme ve tekrar düzleştirme işlemleri yapılarak tarıma uygun hale getirilen araziye dikilen lavanta fideleri patika yüksekokulu personeli yoluyla yapılan düzenci bir hizmet yardımıyla tezelden gelişti. Dikimleri elan aynı yılını doldurmamasına karşın verimli şekilde gelişen ve çiçek açan lavanta bahçesi şimdiden ilişki odağı oldu.

Daha geçmiş yıllardan dikilmiş olan ve bu yılki bakımla faziletkâr ürün elde edilen 30 lavanta bitkisi ile bakir lavantaların hasadı gerçekleştirildi. DPÜ Tavşanlı Yerleşkesi’nde ati yıl 2 bin 500 lavanta bitkisinin hasat edilmesi planlanıyor.

DPÜ Tavşanlı Iz Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. İsmet Çelik, lavantanın tıbbi hoş kokulu nebat olmasının yanı sıra görselliği ve kokusu ile insanları çektiğini, şehre yakın ve görselliğine önem verilen lavanta bahçesinin Tavşanlı halkı ve Tavşanlı – Balıkesir yolunu kullanan yolcular için üstelik kebir benzeri ülfet yeri olacağını belirtti.

Prof. Dr. Polat, ” Tanıdık alan kısaca 1 sene geçmiş lavanta ekimi namına değerlendirildi. Öncesinde yer el işi, laden, tesviye, taş likidasyon gübreleme faaliyetleri yapıldı. 2 bin 500 sayı gerçeklik lavanta fidesi toprakla buluşturuldu. Henüz tıpkı yılı doldurmamasına karşın eli nimetli tıpkı şekilde gelişiyorlar ve kampusun içerisinde eli nimetli ayrımsız kayran oluşturmuş olduk. Buranın oluşturulmasındaki tasavvur biliyorsunuz toplumun yeğleme ettiği, görselliği ve kokusu ile istek yer eden yerler. İnsanlar buraları konuşma ediyor. Tığ bile okulumuza insanları çekebilmek, öğrencilerimizi çekebilmek, tercih edilebilir başlamak için, akademik çalışmalarımızın birlikte böyle bir alanı de oluşturmuş olduk. Halkımızın, buraları konuşma fail insanların ışık incizap, düğünden bilahare elkızı ve damadın burada ışık çekilmesi, natür severlerin buralara gelip foto çekilmeleri, gezmeleri kabil amaçlarla değerlendirmeyi düşündük. ‘Lavanta bahçesi içerisinde benzeri okul’ sloganımız var. Öğrencilerimiz lavanta bahçesi içerisinde lavanta çiçeği kokuları içerisinde eğitimlerini sürdürecekler. Bu proje antrparantez Üniversitemizin cam projelerinden. Dumlupınar Üniversitemiz Rektörlüğümüz önderliğinde Tıbbi Aromatik Bitkiler üstünde kısık bir mücahede içerisinde. Tıbbi Hoş Kokulu nebatat üstünde suret kampusumuz üretimin arttırılması, tanıtılması üstüne icraat yapıyor. Bir bileşeni de biz burada buluşturmuş olduk.” diye niteleyerek, lavanta bahçesinin oluşturulmasında okula desteklerinden kontekst Kütahya DPÜ Rektörü Prof. Dr. Kazım Tevazulu, Dr. Öğr. Üyesi Süleyman Topal, Tavşanlı Hususi İdare Müdürü Büyük Ertürk, Tavşanlı Orman İşletme Müdürü Sinan Özdağ, Karayolları Emet Havza Şefi Osman Dilli, Tavşanlı Tarım Odası Başkanı İsmail Akpınar, Renesco firması Biyogaz İşletme Müdürü Mehmet Alp ve Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinden lavanta tecrübelerini kendileriyle paylaşan Orman Uran Mühendisi Ahmet Akıncı’ya teşekkürlerini sundu.

Bahçenin ilk ürünlerinden yaptırılan lavanta buketleri hatırat kendisine Rektör Prof. Dr. Kazım Uysal ve yardımcıları ile DPÜ Umumi Sekreterliğine, Tavşanlı Kaymakamlığı ve kapalı yönetim müdürlerine, Cumhuriyet Başsavcılığına, Belediye Reisi Mustafa Güler ve yardımcıları, İlçe Bitirmiş Komutanlığı, İlçe Güven Müdürlüğü ve Müftülük yetkililerine tasdik edildi.Share: