Lezzeti ve sergen ömrüyle öne çıkan Burdur’un plato domatesi, sıkı dışında talep görüyor

Burdur’un Çavdır ve Gölhisar ilçelerinde seralarda üretilen, raf ömrü ve lezzetiyle öne sâdır plato domatesi, Balkanlar özellikle doğmak amacıyla bir nice ülkeye ihraç ediliyor.

Batı Toroslar’ın eteklerinde yaklaşık 25 sene evvel 1400 rakımlı Söğüt beldesi ile bin rakımlı Gölhisar’bile üretimine başlanılan ajur altı yayla domatesi, zaman 10 bin dekarlık alana yayıldı. Yılda sayı farkı 260 bin ton iz elde edilen yayla domatesinde, hasat dönemi başladı.

Bölgede layenkati arasındaki flama farkının fazla olmasından belde dayanıklı ve içimli olduğu tamlanan plato domatesi, sınırlı içi ve mahdut dışından bağlam görüyor.

Dört kamer süren hasat döneminde “mebzul tarım” uygulamasıyla Söğütlü ve Gölhisarlı çiftçilerin ürettiği domatesin nazik bölümü, Rusya ile Balkan, Fellah ve Kafkas ülkelerine ihraç ediliyor.

Antalya, Fethiye ve Denizli esmer yolları üstünde kâin Söğüt ile Gölhisar, domates hasadında mevsimsel işçi göçü da alıyor.

“Lezzette, aromada, raf ömründe tıpkı numarayız”

Söğüt Çarliston Marka Altı Sebze Yetiştiricileri Üretici Birliği Başkanı Cengiz Gencer, AA muhabirine, toplanmaya başlanan yayla domatesinin mübarek ve lezzetli olduğunu söyledi.

Seralarda hasat telaşı yaşandığını tabir eden Gencer, hasat başında fiyatların istedikleri düzeyde olmadığını fakat ihracatın başlamasıyla yüzlerinin güldüğünü dile getirdi.

İlk ihracatın Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya’ya gerçekleştiğini anlatan Gencer, “Çevre hareketlendi. Birçok ülkeden irade almaya başladık. İnşallah üreticimiz emeklerinin karşılığını alır.” dedi.

Gencer, yayla domatesi denildiğinde Söğüt domatesinin akla geldiğini kaydetti. Domatesin elverişsiz dışındaki marketlerde de yerini almaya başladığını aktaran Gencer, şunları kaydetti:

“Burdur kendisine plato domatesinde kalitede, lezzette, aromada, sergen ömründe benzeri numarayız. Balkan ülkeleri domatesimizin lezzetini aldı, aromasını tattı. İhracatçılar birlikte ayrıntılı raf ömrü ve lezzetinden periferi tercih ediyor. Domatesimiz aranan tıpkısı ayraç oldu ancak ihracat bu zaman biraz geç başladığından hasadın önce zamanlarında maliyetimizin altında ürünü iç piyasaya verdik. Bu aralar toparlanma başladı.”

“Örgensel üretimde yavaş çalışmalarımız var”

Gölhisar Sera Üreticileri ve Yetiştiricileri Derneği Başkanı Değer Özmil, ihracata uygun domates çeşitlerini ürettiklerini bildirdi.

Her güzeşte sene kendilerini geliştirdiklerini, bundan sonra talep gören ürünlere yöneldiklerini vurgulayan Özmil, “Kaliteli, lezzetli ürün üretiyoruz. Arzu rahatlığıyla kimyevi derman kullanmadan istihsal yapıyoruz. Örgensel üretimde sakil çalışmalarımız var. ‘Tuta zararlısı’ ve özge zararlılara cebin, dirim bilimsel mücadele ediyoruz. Dokuncasız böcü kullanarak domates güvesine cebin sükse sağladık.” diye konuştu.

“Siparişlerimiz alçak”

İhracat yapan tıpkısı firmanın sorumlusu Vabeste İrfan, mütemadi çalışarak Romanya’ya, Yunanistan’a dünyalık yetiştirdiklerini anlattı.

Çoğu kadınlardan oluşan işçiler aracılığıyla domateslerin toplanıp paketlendiğini dile getiren İrfan, siparişlerin ağırbaşlı olduğunu anlatım etti.

İhracatçı Reşat Çangara bile Balkan ülkelerinin yanı sıra Rusya, Gürcistan ve Azerbaycan’a de nişane gönderdiklerini söyledi.

Bölgenin domatesinin ayraç haline gelmesini arzuladıklarını belirten Çangara, “Aroması sunturlu, lezzetli. Bunu bir tadan bir domatesten istiyor. Pembe domatesin kilosu 9-10 teklik, al domates 7-8 teklik civarında.” dedi.Share: