Libya’da Çanakkale Zaferi’nin 108. sene dönümü kutlandı

Libya’nın başkenti Trablus’ta, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Yâd Günü ile İstiklal Marşı’nın kabulünün 102. yıl dönümü vesilesiyle planlı törende, Türkiye’birlikte meydana mevrut zelzele felaketinde hayatını kaybedenler da anıldı.

Türkiye’nin Trablus Büyükelçiliğinde düzenlenen tören, ihtiram duruşu, İstiklal Marşı ve Kur’an-ı Koçak tilaveti ile başladı.

Törende tıpkısı enformasyon yapan Türkiye’nin Trablus Büyükelçisi Kenan Yılmayan, “Cumhuriyetimizin 100. yılında cesim bayrağımız ve Atatürk’ün Derne’üstelik fariğ bu fotoğrafının altında sizlere hitap etmenin halkı gururunu yaşıyor, hepinizi yeryüzü bol temennilerimle selamlıyorum.” dedi.

Birinci Dünya Savaşı sırasında başlatılan ve 55 milletin katıldığı Çanakkale Harbi’nin Türk milletine engelleme ve istilaya alın mukavemet destanı yazdırdığını vurgulayan Yılmaz, “Çanakkale Zaferi yedi düvele cebin yekvücut halinde savaş fail milletimizin şerif ruhunu eksiksiz dünyaya göstermiş, bir zamanda hep uluslara insanlık dersi vermiştir. Bu itibarla Çanakkale, hoppadak çıpa ve barutun değil, azim ve umudun üstelik savaşı olmuştur.” ifadelerini kullandı.

Yılmayan, Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nda bu iri zaferin hissiyatını yeryüzü iyicene şekilde anlatım ettiğinin altını çizerek, “Marşımız gelişigüzel söylendiğinde yüreklerimizin titremesi bundandır. Sedası kalımlı kalsın.” dedi.

“Zaman, vakit kaybetmeden maziden ibaret değil, tıpkı zamanda geleceğin birlikte habercisidir.” diyerek konuşan Büyükelçi Yılmayan, “Sahiden milletimizin Çanakkale’da ve Kurtuluş Savaşı’nda sergilediği temas ve beraberlik, ahiren yüz yüze kaldığımız zelzele felaketinde benzeri sefer daha kendini göstermiştir. Milletimizin baskı anlarda ne nazik aynı direnerek kenetlendiğini yutmak, gücümüze yavaş kattığı kabil geleceğe dayalı umudumuzu bile katbekat artırmıştır.” dedi.

Başta ASALA ve PKK terör örgütleri aracılığıyla yapılanlar oluşmak üzere müstekreh yıldırı saldırıları sonucu görev yerlerinde şehit düşen Dışişleri Bakanlığı mensupları ve diğer amme görevlileri ile karı fertlerini nazikâne andığını rapor fail Yılmayan, depremlerde hayatını kaybedenlere de Allah’tan yağmur, ailelerine çıdam, yaralılara ise ivedi şifalar diledi.

Törenin sonunda 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişik hazırlanan videoteyp gösteriminin arkası sıra hayatını kaybedenler amacıyla yakarış okundu.

Share: