LİMAN KALINTILARI ORTAYA ÇIKTI, DEFİNECİLER BÖLGEYİ KÖR SIÇAN YUVASINA ÇEVİRDİ

VAN Gölü’nde akarsu seviyesinin düşmesi ile alay malay ilk kez ortaya çıkan 11 kademeli Urartu limanı, definecilerin hedefi oldu. Tahminî 2 bin 700 sene evvel Urartuların, tekne ve gemilerle kaleye materyal taşınması için taşları oyarak nesir ettiği 3 metre genişliğindeki liman ve çevresindeki 5 dönümlük kayran, adeta köstebek yuvasına döndü. Limanı görüntülemek için bölgeye mevrut huy fotoğrafçısı Ferzende Coşar, kalıntıların ortaya çıkmasının kendilerini heyecanlandırdığını, fakat definecilerin çevreye verdiği zararı görünce birlikte nazik çeki yaşadıklarını söyledi.

Van ve çevresinde serencam yıllarda mütenakıs yağmur ve küsurat tebahhur, ‘Dünyanın sunu iri sodalı gölü’ olan 3 bin 712 kilometrekarelik Van Gölü’da su seviyesinin düşmesine neden oldu. Genişlik peyda çekilme ise su derinliğinin başka kıyılara kıyasla elan beş altı olduğu Erciş ilçesinde gözlendi. Çekilme ile gelişigüzel 2 sene evvel ilçenin 10 kilometre doğusunda mevcut Deliçay sularının Van Gölü’ne döküldüğü alanda ortaya sâdır liman kalıntılarına, eskimemiş tarihi bakaya da eklendi. İlçe merkezine 15 kilometre mesafedeki Çelebibağ Mahallesi sahilinde, bu yıl taşların oyularak yapıldığı kullanılmamış ayrımsız liman kalıntısı ortaya daha çok. Göldeki istifa bölgede endişeye illet olurken, aktarılma yüzüne çıkan yeni bakaya ise heyecanlandırdı.

Van Gölü’ne birleşme noktasındaki 20 metre yükseklikteki anne kayaya gemilerin şen yanaşabilmeleri için kısaca 2 bin 700 yıl geçmiş bölgede hararetli Urartuların inşa ettiği liman ve günümüze vasıl kalıntıları, definecilerin hedefi oldu. 3 metre genişliğindeki 11 basamaklı liman ve çevresindeki tahminî 5 dönümlük kayran, adeta kör sıçan yuvasına döndü. Onlarca çukurun bulunduğu bölgede, kazılarda patlayıcılar birlikte kullanıldığı gözlendi.

Karaya sâdır liman kalıntıları, fotoğrafçıların bile ilgisini çekiyor. Bölgeye gelen 25 almanak huy fotoğrafçısı Ferzende Coşar, kalıntıların ortaya çıkmasının kendilerini heyecanlandırdığını, fakat definecilerin çevreye verdiği zararı görünce bile iri sıkıntı yaşadıklarını anlattı. Coşar, “Arkadaşlarımızla birlikte bakir ortaya sâdır 11 kademeli tarihi limanın fotoğraflarını çektik ve bölgeyi gezip, incelemelerde bulunduk. Amacımız çektiğimiz bu resimleri içtimai iletişim araçları hesaplarımızdan paylaşarak, bölgenin tanıtımına zalimce sağlamaktı. Fakat gördüğümüz manzara ve oluşturulan köstebek yuvaları bize büyük tartı yaşattı. Bölge üzere mukteza güvenlik önlemlerin alınmasını istiyoruz” dedi.

Adem Gelgeç ise 10 yıldır tabiat fotoğrafları çektiğini belirterek, “Urartular döneminden kalma 11 basamaklı tarihi limanın resimlerini iletilmek istedik. Bekâr buraya mevrut define avcıları bu alanda onlarca kazı yaparak limanın bulunduğu dip tarafı dağıtma etmişler, üzüntü yaşadık” diyerek konuştu.

Share: