Limited şirketlerin genel asamble kararları elektronik ortamda alınabilecek

Bakanlığın genel ağ sitesinde kayran kayran duyuruya göre, iç ticaret işlemlerinin dijitalleştirilmesi çalışmaları kapsamında MERSİS üzerinden elektronik ortamda yürütülen işlemler genişletiliyor.

Bakanlığın sayısal inkılap çalışmaları kapsamında sunduğu hizmetlere benzeri yenisi henüz eklendi. Türk Ticaret Kanunu’nun limited şirketlerde umumi asamble kararlarının acul şekilde alınabilmesini amaçlayan sirküler (aracısız dolaştırma) vasıtasıyla karar ahiz uygulaması MERSİS üzerinden devreye alındı. Bu sayede limited şirketlerde umumi kurul kararlarının elektronik ortamda hızlı, çarpık çurpuk ve güvenli bire bir şekilde alınabilmesi imkanı getirildi.

Uygulama yardımıyla ortaklardan herhangi biri MERSİS’ten hazırlayacağı değişmeyen taslağını elektronik imza ile imzalayıp sair ortakların görüşüne sunabiliyor, başka ortaklar da ayrımlı zamanlarda sisteme girerek yine elektronik imza ile karar üzerindeki görüşlerini somutlaştırabiliyor ve umumi kurul kararı alınabiliyor.

Farklı ülkelerdeki ortaklar değişmeyen alabilecek

Uygulama ile özellikle ortakların fiziken ayrımsız araya gelmesi imkanının bulunmadığı durumlarda, kararlar serian alınabilecek. Böylecene ortakların değişik mutluluk ve şehirlerde bulunmaları değişmeyen alınmasına bariyer dokuma etmeyecek.

Duyuruya göre, ülkede hızlı, gösterişsiz ve sakıncasız aynı ticari yassı yapı etme hedefi doğrultusunda teknolojinin sunduğu imkanlardan bilistifade, hizmetleri dijital ortama taşıma ve hisse senedi insanlarına elan bol bakım sunmayı amaçlayan çalışmalara devam edilecek.

Share: