Liseli öğrenciler kişi dronlarını kendileri üretiyor

Liseli öğrenciler özlük dronlarını kendileri üretiyor

Tasarlayıp ürettikleri dronlarla yarışmalara katılıyorlar

BURSA – Bursa’da liseli öğrenciler kasten üretimini yapıyor.

Tophane Mesleksel ve Maharet Anadolu Lisesi Uran ve Otomasyon Bölümü öğrencileri okullarında mevcut atölyede dron tasarlayarak üretimini yapıyor. Anlaşılan parçalarını elverişsiz dışından getirten öğrenciler dronların şişman kısmını okullarındaki atölyede kasten bu parçaları 3 boyutlu yazıcılarda üretiyor. Daha sonraları yaptıkları tasarıma göre dronlarının montajını yapıyor. Bu zamana büyüklüğünde çokça sayıda dron üreten öğrenciler ürettikleri dronlarla katıldıkları yarışlarda finallere kalmayı başardı. Öğrenciler sipariş gelmesi halinde isteye bakarak dron üretimi yapabileceklerini belirtiyor.

Öğrencileriyle alım duyduğunu anlatım eden Uran ve Özişler Bölümü Öğretmeni Halit Atmaca, “2019 yılında TEKNOFEST liseler arası insansız albeni araçları yarışları başladı. İlk yapılan yarışmaya biz başvurumuzu yaptık ve katıldıktan sonraları tecrübe kazandık. Tığ okulumuzda bulunan atölyede öğrencilerimizle birlikte dron üretimi yapıyoruz. Ürettiğimiz dronların tasarım ve bazı parçalarının üretimi bize ilişik elektronik anaç ve motorlarını haricen alıyoruz. Yazılımları haricen geliyor. Izansız mütezayit mecmu üretimi öğrencilerimiz yapıyor” dedi.

Dron üretimi yaptıklarını tamlayan Uran ve Özişler Bölümü Öğrencisi Uğurcan Kılıçaslan, “Ego 2 yıldır enerjik yerine dron ile uğraşıyorum. Ego kendi kullandığım dronu kendim üretimini yapıyorum. Dizayn ve montajı bizde gâh parçalarını güçlükle dışından aldık. Bazılarını ise 3 boyutlu yazıcılarda ürettik. Kendimiz ürettiğimiz üzere dron bize 8 bin liraya servet oldu. Teklif gelirse dron üretimi yapabiliriz” şeklinde konuştu.

Share: