Lüferin kilogramı 350, palamut çıngı 90 lira

Lüferin kilogramı 350, palamut modül 90 teklik

ÇANAKKALE – Çanakkale’de kumpas ile tutulan lüfer kilogramı 350 liradan satılırken, tanesi 35, 3 tanesi 100 liradan satılan pelit mevsim sonuna gelindiği için şu anda tezgahlarda tanesi 80 ile 90 liralık arasında satılıyor.

Çanakkale’de balıkhalindeki balıkçı tezgahlarında balık bolluğu yaşanırken, denizlerin prensi lüfer ve palamut balığının fiyatları ise çökertme yakıyor. Havaların geç soğuması sebebiyle akımı geciken lüfer intizam ile tutulurken, tezgahlarda kilosu 350 liradan yerini aldı. Pelit ise bereketli olduğu dönemde tanesi 35 liralık, 3 tanesi 100 liradan satılırken, akım sonuna yaklaşılması sebebiyle tezgahlarda tanesi 80 ile 90 liradan satılıyor.

Çanakkale’de balıkhali esnaflarından Volkan Kaşıkçı, “Lüferde muhtemel akıntı gerçekleşmedi. Geç kaldı. Onun amacıyla fiyatları haddinden fazla yüksek. Lüferin kilosu şuanda 350 liralık. Havalar eskimemiş yeni soğumaya başladı. Lüferin fiyatının bile ilerleyen günlerde düşeceğini adisyon ediyoruz. Piyasada lüfer diyerek satılan balıklar var. Onlar da sarıkanat, kilosu 200 liradan satılıyor” dedi.

Palamut balığının cereyan sonuna gelmesinden çevre tezgahlarda fiyatlarının arttığını dahi belirten Kaşıkçı, “Palamut tıpkı hareket balığı, daha çok palamutta bu akımın sonuna yaklaştı. Onun için fiyatlar yükseldi. ‘Yok’ dememek içre tezgahlarımızda bulunduruyoruz. Palamut ilk çıktığı zaman 3 tanesi 100 liraydı. Şuanda hareket sonuna gelindiği amacıyla tanesi 80 ile 90 liraya kadar bundan sonra. Palamut azaldı. Pelit yerini lüfere bırakacak derken bizi yanılttı” diyerek konuştu.

Balıkhalinde tezgahlarda çipura kilosu 120, uskumru 130, hamsi 50, tekir 100, mezgit 70, istavrit 100, zargana 70, çinekop ise 100 liradan satılıyor.

Share: