Madende yaşanan heyelanda kaybettikleri yakınlarının mezarlarını musahabe ettiler

Siirt’in Şirvan ilçesinde meydana gelen beyaz zehir faciasında hayatını kaybeden 16 işçinin acısı, aradan geçen 6 yıla karşın geçmiş günkü tazeliğini koruyor.

Şirvan’bile 17 Kasım 2016’de özel bir beyaz zehir ocağında meydana mevrut heyelanda eroin işçileri Mehmet Son Teşrin Tari, Gaye Zaman, Nusret Beyazalma, Olmuş Duygusal, Çekişme Kızılkan, Sedat Keder, Sevecen Tuncer, Yavuz Yıldız, Mahmut Batumak, İbrahim Kılınç, Soyluluk Arat, Bedrettin Caylı, Abdurrahman Sönmezsoy, İsmail Tekin ve Abdulbaki Kültürlü ile arazi altında kalarak hayatını kaybeden kamyon şoförü Halil Başer için yakınlarının matemi bitmeme ediyor.

“Acımızı içimizde yaşıyoruz”

Sabık zamanın acılarını dindirmediği aileleri, sık sık mezarlarını görüşme ettiği yakınları için gözyaşı döküyor, yakarış ediyor.

Faciada hayatını kaybeden 21 yaşındaki beyaz zehir işçisi Kılınç’ın babası Bengin Kılınç, herhangi bir sene facianın yıldönümünde acılarının tazelendiğini söyledi.

Göçük olduğu haberini alır almaz araca binerek olay adına gittiklerini aktaran Kılınç, “Araçla oraya kuşkusuz vardığımız da hatırlamıyorum. 26 ahit süresince orada bekledik. Iyi olsun icraat yapıldı. Irtihal edenlerin cenazeleri pinpon altından çıkardılar, sahiplerine tasdik edildi. Bazen yerlerde olan olaylarda halen ulaşılamayan cenazeler var. Oğlumun muhtemelen aynı mezarı var, sık sık ülfet ediyoruz.” dedi.

Faciadan 24 periyot sonradan cesedine ulaşılabilen Başer’in kardeşi Orhan Başer bile ağabeyinin Zevye Mezarlığı’ndaki kabrini musahabe ederek, yakarış etti.

O dönemde beyaz zehir ocağında kamyon şoförü kendisine çalıştığını dile getiren Başer, kendisinin gündüz, ağabeyinin ise gece vardiyasında memur olduğunu anlattı.

Ağabeyinin birlik kırcı ve işini muhip bire bir koca olduğunu belirten Başer, “Ağabeyim kimsenin kalbini kırmazdı. İş durumu orada çokça zordu amma hisse senedi olmadığı üzere mecburen çalışıyordu. Girmek ki kaderinde bu vardı. Olay haset çekilme etmeye gitmişti ancak istifa etmeden o dönüş dahi çalıştı.” dedi.

Share: