Mahalleli cüruf tesisleri ve depolama alanlarının kaldırılması amacıyla gösteri yaptı

Mahalleli dışık tesisleri ve ambarlama alanlarının kaldırılması için gösteri yaptı

Mahalleli, mücadelelerine bindi vermediğini belirttikleri belediye başkanı ve muhtara reaksiyon gösterdi

ZONGULDAK Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde mahallelerinde kurulan dışık tesislerinin gölü doldurarak kurutmaya çalışmasına yönelik açtıkları davayı kazanan mahalleli, sağlıklarını zılgıt ettiklerini ifade ettikleri tesisler ile depolama alanlarının üstelik kaldırılmasını istedi.

Kdz. Ereğli ilçesi Kıyıcak Mahallesi sakinleri taş ocakları mevkisindeki gölün dışık el işi tesisleri eliyle doldurularak kurutulmasına cebin açtıkları ilk mahkemeyi kazandı. Karye sakinleri mahkeme kararını belirtmek ve bölgedeki özge cüruf el işi tesislerinin faaliyetlerinin durdurulması ve demir boku ambarlama alanlarının kaldırılması üzere Kıyıcak Mahallesi taş ocakları mevkisinde toplanarak gösteri yaptı. Gösteri zımnında polis güçleri yoluyla düzenlilik önlemleri alındı.

“Gölün çevresine mesire alanı istiyoruz”

Mahalle sakinlerinden Mustafa Türkoğlu, gölün çevresinde mesire alanları oluşturulmasını istediklerini söyledi. Türkoğlu, “Kasım 2020’den bu yana bölgemizin gündeminde saha kayran demir boku işleme tesisleri ile ilişik gelişmeleri aktarma etmek için toplandık. Bu bölgede biri gölün üstünde tutmak amacıyla üç nüsha dışık tesisi kabarmak üzere faaliyete geçildi. Köylerine cüruf tesisi kurulacağını öğrenen Kavakdere Mahallesi, Osmanlı ve Küçüktekke köyü sakinleri olarak hususiyet mücadelesi başlattık. Göl yüz kere müşareket eliyle boşaltılmak istendiğinde kül mezun makamlara başvurular yaparak başında durup durup karşı çıktık. Avukatımız Gülgûn Mine Yılmayan’a vekalet vererek yönetim mahkemesinde sav açtık. Murafaa bizim taleplerimizi durumunda gördü, dürüst çıktık. Ahbaplık mücadelemiz böylelikle burasının bizim gölümüz olduğu yönünde değişmeyen verildi ve davayı kazandık. Gölü mugaddi öz Cennet Plajı ve Alaplı Balıkçı Barınağı’na akmaktadır. Bu bölgenin dışık ile doldurularak lağvedilmesini istemiyoruz. Behişt Plajı, Merve Altı plajı ve Alaplı Balıkçı Barınağı’na haddinden fazla andıran ormanın içerisindeki bu gölün çevresinin mesire alanı olarak düzenlenmesini istiyoruz” dedi.

Av. Yılmaz: “Üç ülkü elan devam ediyor”

Mahallelinin avukatlığını eden ve davaları takip eden Av. Pembe Mine Yılmaz ise, ilk davayı kazandıklarını fakat üç ayrı davanın henüz bitmeme ettiğini söyledi. Yılmaz konuşmasında şu ifadelere vadi verdi: “Hayat alanlarımızı ve doğayı korumak için 2 seneye yakındır savaşım ediyoruz. ve sonunda Alaplı Gerikazanım A.Ş.’nin demir boku tesislerinin bozma edilmesi kararını mahkemeden aldık. Kararda genişlik şanlı nokta göl. Gölün kayran şeş sularından ve derelerden sönümsüz tıpkısı göl olduğu, mevsimlik tıpkı göl olmadığı, içerisinde florası ve faunasının olan tıpkı göl olduğu ve çevreye pozitif tıpkı derece kattığından bahsedilmektedir. Bu karar bittabi ki henüz elan kesinleşmedi. Karşı taraftan Danıştay’a temyiz başvurusu yapılabilir. Amma şu anda önce raundu kazandık. Elan süren davalarımız var. Iye Doğa’nın taş ocağı ruhsatının tağyir edilmesi amacıyla hile mahkemesinde sorun açtık ve bu sevgili sürüyor. Alaplı OSB’de Kılıçlar Madencilik vasıtasıyla dışık işleniyor. Bununla ilgilide ÇED nakız davası açtık. Ege Doğa Alaplı OSB altında ayrımsız cüruf dağı oluşturmuş durumda. Bu gayrikanuni. Hiçbir izne, tek karara kapalı olmadan kendileri burada ayrımsız cüruf dağı oluşturmuşlar. Bu şikayetler neticesinde şirkete 2 nöbet ağırbaşlı mal cezaları kesildiği ve bu cürufların buradan kaldırılması gerektiğinin benimseme edildiğini öğrendik. Ancak halen bu cüruflar kaldırılmadı. Çevreye kırıcı saçıp duruyor. Çekicilik, yeri, suyu, toprağı kirletmeye bitmeme ediyor. Bunu kim kaldıracak? Yurttaş eline kazma kürek alıp üstelik mı kaldıracak? Bu konuda bütün yetkililere sesleniyorum; bu cüruf dağını kaldırın.”

“Komutan Posbıyık ve muhtarımızın üstelik destek olmasını beklerdik”

Mahalle sakinlerinden Seyhan Kartal ise, çocuklarının sağlıklarının gözdağı altında olduğunu belirterek kendilerine destek vermeyen Kdz. Ereğli Belediye Reisi Halil Posbıyık ile Kıyıcak Mahallesi Muhtarı Şükrü Kılıç’a aksülamel gösterdi. Mahalleli olarak yemeden içmeden temiz bire bir alanda süregelmek istediklerini ifade eden Kartal, “Çoğu eşhas bize bindi oldular. Bizimle beraber oldular. Ama bent görmediğimiz taraflarda oldu. Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın bizim yanımızda olmasını çıktı isterdik. Çünkü şu anda bütün yetkiler onun elinde diyerek biliyoruz. Muhtarımızın yanımızda olmasını isterdik, halende göremiyorum şu ortamda. Şirketlerin yetkililerinden o büyüklüğünde laflar işittik benzeri hanım kendisine. Bayanlara üstelik atak edildi. Bundan ekolojik ortam çokça üzgünüz. Cüruf bizim hayatımızda haddinden fazla kırıcı. Bizim fındık bahçelerimiz, fasulyelerimiz, tavuklarımız, köpeklerimiz, çocuklarımız var. Sağlıksa aynı koca hesabına öncelikle bizim çocuklarımız var. Çocuklarımızın sağlığı üzere biz bu yola başvurduk. Halen taş ocağı kamyonlarının tozundan evlerin içi görünmüyor. Onlarında durdurulmasını istiyoruz. Mahallemiz bozulmamış olsun, sağlığımız gani olsun” dedi.

Eyleme Alaplı ve Ereğli ilçesinden bazen siyasi parti temsilcileri ile vatandaşlarda katılarak bindi verdi. Yapılan konuşmaların arkası sıra gösteri olaysız tıpkısı şekilde sona erdi.

Share: