Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü etkinlikleri Ahlat’ta kısık katılımla sürüyor

Bitlis’in Yabani Armut ilçesinde Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümü kutlamaları “1071 Padişah Alparslan Çakal Armudu Otağı”nın kurulduğu Çarho mevkisindeki kavim bahçesinde güç katılımla devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Okçular Vakfı eliyle tevhit edilen programın ikinci gününde Çakal Armudu Ulus Bahçesi’ne gelen ziyaretçiler, illerin gelenek ve göreneklerini tanıtıcı 51 tematik çadırı dolaştı, güreş, süvari cirit oyunu ve atlı okçuluk gösterilerini izlem etti.

Davul zurna eşliğinde yapılan el oyunları gösterilerini izleyen, halay çeken ziyaretçiler, stantları gezerek kadınların ürettiği el emeği göz nuru ürünleri ile tematik çadırlarda açılan hüsn-ü hat ve kap atölyelerindeki çalışmaları inceledi.

Aileleriyle etkinliğe katılan çocuklar üstelik kendileri amacıyla oluşturulan alanlarda golf, futbol, basket, mangala, aşık atma kadar anadan görme oyunları oynadı, ata destek.

Konya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın konser verdiği, temaşa ekibinin gösteri yaptığı alanda, yurdun dört bir yanından ve komşu ülkelerden gelen misafirler, dönem boyu bitmeme eden etkinliklerle eğlendi.

Ziyaretçiler, farklı yörelerden gelenlerin seslendirdiği türküleri dinlerken bir yandan üstelik alanın güvenliğini sağlayan polis ve jandarmanın atlı birlikleriyle ışık çektiriyor.

Bitlis Güven Müdürlüğü gidiş geliş ekiplerinin çocuklara trafik kuralları üzerine bilgilendirme yaptığı etkinliklerde, UMKE, 112 keyif ekipleri de vatandaşlara afiyet hizmeti veriyor.

Yabani Armut Belediye Reisi Abdulalim Mümtaz Çoban, AA muhabirine, Anadolu’yu yetersiz eden, İslamlaştıran ve Türkleştiren kişizade orduyu tesit etmek için toplandıklarını söyledi.

Etkinliklerin renkli geçtiğini anlatan Çoban, “81 ilimizin rastgele eliyle insanlar koşarak gelmiş ve burada buluşmuş. Padişah Alparslan’ın çağrısına uyarcasına hep burada. Milletimiz eş değerlerde, kuma paydada buluşmanın hazzını yaşıyor. Diyarbakır, Edirne, Kars, Hakkari, Manisa, İzmir ve özge yekpare iller Ahlat’ta buluşmuş. Türk’ü, Kürt’ü, Arap’ı ile büyük tıpkısı medeniyetin mensubuyuz. Eş değerlerimizde bir tane tıpkı alem, yegâne yurt ve biricik devlet şuuruyla buradayız. Tanrı birliğimizi daim kılsın. Ülkemizi seviyoruz ve tarihimizi koruma ediyoruz.” diye konuştu.Share: