Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümü etkinlikleri Ahlat’ta başladı

Bitlis’in Çakal Armudu ilçesinde Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümü kutlamaları “1071 Padişah Alparslan Yabani Armut Otağı”nın kurulduğu Çarho mevkisindeki millet bahçesinde başladı.

Törende mütekellim Ilbay Oktay Çağatay, fethin 951. sene dönümünde aynı posta daha Yabani Armut’ta olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

Bu gururu kendilerine yaşatan Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ve festivalin öncülüğünü eden Okçular Vakfı’na teşekkürname eden Çağatay, şöyle konuştu:

“Düz Mezarlığı’ndaki binlerce atamızın ruhunun huzurundayız. 951 sene ilk bu toprakları nal sesleriyle inleten Alparslan’ın ve kıymetli yiğitlerimizin huzurundayız. Bu toprakları baştan bize çukur emretmek isteyenleri yurttan atan yiğit Atatürk ve yiğit ordularımızın huzurundayız. Haddinden Fazla bulunmaz benzeri mekandayız. Tanrı bu toprakları bize vatan kılan şehitlerimize yağmur eylesin. Binlerce almanak tarihe sahip kentimizi tarihi, kadim ve ağababa yurdu kimliğine dolamak amacıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde güç ayrımsız savaş veriyoruz.”

Çakal Armudu Belediye Başkanı Abdulalim Seçkin Sürücü da alanda zaferin ruhuna uygun cemi hazırlıkların tamamlandığını belirtti.

Bu toprakları vatan etmek için yüzyıllardır şehitlerin verildiğini dile getiren Çoban, şunları kaydetti:

“1071’den bu yana bu toprakları İslam toprağı yapmayı ecdadımız sayesinde başardık. O günden bu yana bu topraklar Türk-İslam yurdudur. Anadolu’daki herkesi kucaklayan özelliktedir. 80 milyon beraberiz. Benzeri kavim, ayrımsız celal, tıpkı öncü şuuruyla hareket ediyoruz. Zaman düz sırf mahmul. Cesamet ve milletin kucaklaştığı düz haline geldi. Bu ulus tek surette size bu coğrafyayı sıkıntılı edeceğiniz ayrımsız imkanı vermez. Birliğimize ziyan verecek tıpkı imkanı tanımaz. Tanrı’ın izniyle hoppadak 80 milyon Türkiye değil, coğrafyamızdaki yekpare mazlumların sesi olacağız ve bu millete uymazlık verdirmeyeceğiz.”

Vatandaşlar gösterileri özden izledi

Kutlama programının düzenlendiği Yabani Armut Ulus Bahçesi’nde, illerin anane ve göreneklerini tanıtıcı 51 tematik otağ kuruldu, Azerbaycan’dan mevrut ekip, Karabağ Zaferi’ni yansıtan ışık sergisi açtı, ziyaretçilere kültürlerini tanıttı.

Konya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı dahi alanda zaferin sene dönümüne özel konser verdi.

Yurdun ciharıyek yanından ve yandaki ülkelerden mevrut misafirler, mehter takımının konserini ilgiyle izlem etti, elan bilahare tematik çadırları dolaştı.

Törene, Yabani Armut Kaymakamı Fikret Ateş, Bitlis Ermiş Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, Bitlis Belediye Başkanı Nesrullah Tanğlay, Tatvan Şehremini Mehmet Emniyetli Geylani, Adilcevaz Belediye Reisi Necati Gürsoy, siyasi parti temsilcileri ve gurur amirleri katıldı.Share: