Malazgirtliler ve Ahlatlılar, Malazgirt Zaferi etkinliklerini heyecanla bekliyor

İBRAHİM YALDIZ/ŞENER TOKTAŞ – Muş’un Malazgirt ile Bitlis’in Çakal Armudu ilçelerinde vatandaşlar, Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümü zımnında düzenlenecek etkinliklerin başlamasını heyecanla bekliyor.

Malazgirt’teki “Malazgirt Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı” ile Ahlat’taki “Sultan Alparslan Otağı”nın bulunduğu Millet Bahçesi’nde yapılacak kutlamalar üzere hazırlıklar sürüyor.

Önceki yıllara bakarak daha güç katılımla gerçekleştirilmesi planlanan etkinlikler öncesinde Malazgirt ve Yabani Armut ilçelerinde sivil toplum kuruluşu temsilcileri, esnaf ve vatandaşlar, 3 gün sürecek etkinliklerle hem ilçelerini genişlik iyi şekilde tanıtmayı hem de programa katılması muhtemel Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ve beraberindeki yetkilileri sunu iyi şekilde ağırlamayı hedefliyor.

1071 Malazgirt Spor Kulübü Başkanı İsmail Türeli, AA muhabirine, Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümü öncesinde hazırlıkların sürdüğünü belirterek, “Kaymakamlığımız ve şehremaneti, etkinlikleri arz ferah şekilde birleştirme ediyor. 26 Ağustos’ta futbol turnuvası da düzenleyeceğiz. Halkımız heyecanla etkinlikleri bekliyor. İlçemizde her yıl kutlamalar yapılıyor ve vatandaşlar bile bu coşkuya kuma oluyor.” şeklinde konuştu.

Malazgirt Ziraat Odası Başkanı Tahsin Kılıç ise 26 Ağustos Malazgirt Zaferi tebrik kartı programının başlamasına çevrilmiş günlerin kaldığını söyledi.

İlçe halkı adına Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ı beklediklerini tabir fail Kılıç, şöyle konuştu:

“Malazgirt halkı 26 Ağustos’ta Cumhurbaşkanımızı coşkuyla karşılayacak. Türkiye’nin ciharıyek yanından insanlar bundan sonra Malazgirt ilçesine geliyor. Bu etkinliklerin Malazgirt’in esnafına de çetin katkısı oluyor. Kutlamalar bu yıl elan heyecanlı olacak. Tığ da ilçemizi arz bereketli şekilde tanıtmayı hedefliyoruz.”

Malazgirt esnafından Muhammet Osman Etkili bile son yıllarda coşkuyla kutlanan Malazgirt Zaferi etkinliklerinin ilçenin tanıtımına ulama sunduğunu belirtti.

Etkinliklerin başlamasını heyecanla beklediklerini anlatan Faal, “Bu programların seçkin anlamda ilçeye faydası oluyor. Esnaf zindelik yaşıyor. Etkinliklere Malazgirtliler namına kısık ortaklık sağlayacağız.” dedi.

“Etkinlikler yardımıyla Yabani Armut ve Malazgirt pop oldu”

Ahlatlı baston ustası Refa Gökbulak, halk sanatları ustalarının aylardır aktiflik amacıyla tedarik yaptığını söyledi.

Kutlamaların seçme yıl henüz heyecanlı geçtiğini dile getiren Gökbulak, şunları kaydetti:

“İşlerimiz açıldı, turistler de çıktı gelmeye başladı. Ahlat’taki etkinlik çokça koca. Yetersiz içi ve ancak dışında fuarlara gittim. Çakal Armudu’taki üzere tıpkısı etkinlik görmedim. Aktiflik üzere tedbir yapıyoruz. Davetlilere baston bağış edildiğinden yıpranmamış tasarımlar yapıyoruz. Sabırsızlıkla o haset bekliyoruz. Ahlat’a ve bölgeye çalkantı katan etkinlikler, bizi ve ilçemizi müspet etkileyecektir.”

Esnaf Halim Adıyaman ise “Esnaf namına etkinliklerin yapıldığı dönemde hareketli günler geçiriyoruz. Hepimize katkısı oluyor. Cumhurbaşkanımızı sabırsızlıkla bekliyoruz. Cumhurbaşkanımızın katılımı ve bu etkinlikler yardımıyla Yabani Armut ve Malazgirt pop oldu. İnsanlar Yabani Armut’ımızı haddinden fazla çok yeğleme etmeye başladı.” diye niteleyerek konuştu.

Vatandaşlardan Nurullah Güvendik de “Aktiflik döneminde insanların ilçemize ilgisi artıyor. Bizim üzere haddinden fazla nadir olan Cumhurbaşkanımızı ve etkinliklerin başlamasını heyecanla bekliyoruz.” dedi.

Esnaf Murat Akkurt birlikte etkinlikler sayesinde Ahlat’ın elan bol tanıtılmasını ve henüz aşkın turistin ilçeye gelmesini beklediklerini söyledi.

Yabani Armut’ta güzelce etkinliklerin yapıldığını kaydeden Akkurt, “Buraya devlet erkanının iri bölümü geliyor. İlçemizin henüz aşkın tanınması bizi mutlu ediyor. Heyecanımız de var. Cumhurbaşkanımız geliyor. 25-26 Ağustos’ta burada olacak. Cumhurbaşkanımızı karşılayacağımız için mutluyuz.” ifadelerini kullandı.Share: