Marmaris’te Hollanda-Türkiye Ülfet Ormanı oluşturuldu

Muğla’nın Marmaris ilçesinde 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü’nde Hollanda- Türkiye Ülfet Ormanı oluşturuldu.

İçmeler Mahallesi’nde Tarım ve Orman Bakanlığı ile Hollanda Büyükelçiliği katkılarıyla oluşturulan dostluk ormanına 1100 zakkum, akasya, defne, kızılçam, mavi servi, karaca servi ve muannit boynuzu fidanı dikildi.

Marmaris Orman İşletme Müdür Vekili Volkan Ziyalı, Marmaris’te 29 Temmuz 2021’da başlayan ve 9 devir sonradan söndürülebilen yangında 9 bin 52 hektarlık ormanlık alanın küle döndüğünü hatırlattı.

Ziyalı, ormanların yeniden yeşillendirilmesi amacıyla vacip çalışmaların yapıldığını tabir etti.

Hollanda’nın Ankara Büyükelçisi Joep Wijnands dahi etkinlikte, fidanları toprakla buluşturdukları çok değerli bir aktarılma yaşadıklarını dile getirdi.

Türkiye’nin Hollanda üzere çok eke olduğunu ve iki talih beyninde sağlam bağların olduğunu tamlayan Wijnands, “Marmaris’te olan cuşuhuruş felaketi bizleri çok üzdü. Marmaris halkının serbest olmadığını tavzih etmek amacıyla bugün bu adamakıllı ortamda Hollanda-Türkiye ormanının ilk fidanlarını dikiyoruz. Bu fidanlar dostluğumuzun barışın sunturlu sembolleri olacak. Hollanda Büyükelçiliği olarak 10 bin ağaç bağışlıyoruz.” diyerek konuştu.

Fidan dikim etkinliğine, Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü yetkilileri, Hollanda Marmaris Fahri Konsolosu Uğur Azgun, büyükelçilik yetkilileri, sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, öğrenciler, Marmaris’te etkili Hollandalılar ve vatandaşlar katıldı.

“Yeşeren Nesiller” Projesi ile Çoluk Çocuk Ağaçların ‘Kalplerini’ dinleyecek

Ülfet ormanıyla öğrenciler ve gençlere müteveccih çeşitlik programlar de uygulanacak.

Ormana dikilen fidanların yanı sıra 10 bin amut bağışlayan büyükelçilik ayrıca Hollanda ve Türkiye’den 10’ar bala HeartMath Enstitüsünün “Ağaç Tartım Sensörleri” ile ağaçların gelişimini izleyecek.

Her iki ülkeden 10’ar tüvana, önce beş dolaşma boyunca tıpkı sıra kültürler arası etkinliğe ve işlik çalışmasına katılacak. “A New Path to Equality” ünlü sivil topluluk inisiyatifinin düzenleyeceği bu kampın peşi sıra çoluk çocuk, ağaçların gelişimini oturmuş sensörler tarafından evlerinden izleme edebilecek.

Ülfet Ormanı amacıyla Marmaris’te kâin Wijnands ve beraberindekiler, Marmaris Kaymakamlığını ve kaza belediyesini da müzakere etti.

Share: