Martir Ahmet Çavuş ve arkadaşları, 100’üncü şehadet yılında unutulmadı

Martir Ahmet Çavuş ve arkadaşları, 100’üncü tanıklık yılında unutulmadı

60 Sene evvel şehit kızı yoluyla bulunan mezarları başında Kur’an-ı Alicenap okundu, dualar edildi

Akçakayalı martir Mustafa Çavuş’un torunu Süleyman Taş:

“Avdan Dağı’ndaki Palikarya askerleri bütünüyle atışları ile dedem ve 8 arkadaşını şehit etmişler”

Akçapınar köy sakinlerinden 90 yaşındaki Ahmet Ego:

“Isınmak amacıyla mevzide keder yakınca Palikarya askeri tarafından bütünüyle atışına tutulmuşlar”

BİLECİK – Kurtuluş Savaşı’ndan Yunan askerleri eliyle 8 zırh arkadaşıyla şehit edilen ve kızı eliyle 60 yıl geçmiş mezarı kâin Ahmet Çavuş, şehadetinin 100’inci yılında unutulmadı.

Ahmet Çavuş’un mezarı, Bilecik’in Osmaneli ilçesinde ‘Dokuz Mezarlar’ mevkiinde 1980’li yıllarda kızı yoluyla bulunmuştu. İlçeye tutkun Akçapınar köyünde ormanlık alanda kâin mevkide Osmaneli Kaymakamlığı, Osmaneli Belediyesi, Akçapınar Köy Muhtarlığı ve Sakarya’nın Pamukova ilçesi Akçakaya köyünde durma fail şehit Ahmet Çavuş’un torunu Süleyman Taş ve ailesi yoluyla kamu şehitlerin hesabına Kur’an-ı Selek okundu, dualar edildi.

“Buradaki askerlerin şehit olduğunu bizim büyüklerimiz anlatırdı

Akçapınar Köy’ü sakinlerinden 90 yaşındaki Mürsel Kuş ve Ahmet Ego, bu bölgeye sebep ‘Dokuz Mezarlar’ mevkii denildiğini anlattılar. İkiliden Mürsel Kuş, “Burası Akçapınar ve Bereket köyleri beyninde bulunan benzeri şehitlik. O zamanki askerler özlük imkanlarıyla olmak üzere vadi yapmışlar. Avdan dağındaki Yunan antagonist askerleri bu mevzilerde saklanan Türk askerlerini külliyen atışı ile şehit etmişler. Biz büyüklerimizden böyle duyduk” dedi.

“Isınmak amacıyla keder yakınca Palikarya askeri yoluyla bütünüyle atışıyla martir düşmüşler”

Ahmet Ego, bu bölgenin Kurtuluş Savaşı’ndan müstakbel devriye olduğunu anlatarak, “Burada yatan şehitlerimiz tıpkısı manga timiymiş. Askerlerimiz burada beklerken babamlardan duyduğumuza bakarak terbiye yapmaya çıkmışlar baran yağınca zemliğe (mevziiye) giriyorlar orada yara yakıyorlar. Elem yakınca dumanı gören Palikarya askeri karşıki dağlardan dumana akilane şiar alıp askerlerimize bütünüyle atıyorlar. Sekiz askerimiz burada şehit oluyor bir askerimizde çorlu şekilde Sakarya’nın Geyve İlçesinde bulunan hastaneye giderken yolda martir ergin, bizim bildiğimiz burada yatanlardan şehit askerlerden birinin Akçakaya Köyü’nden Mustafa Çavuş olduğunu biliyoruz, diğer şehitlerimizin ki olduğunu bilmiyoruz” dedi.

“Mustafa çavuşumuz 100 yıl önce vatanını savunurken arkadaşlarıyla alay malay martir olmuşlar”

Osmaneli Kaymakamı Yüksel Ünal de kalp mahmul anlar yaşadığını anlatarak, “26 Ağustos günü 9 askerimiz Akçapınar köyünden çıkıyor karşıki dağlarda kâin Palikarya askerleri ile mücadele etmek üzere geliyor buralara. Açılan külliyen atışı sonrasında da 9 askerimizin şehit olduğunu öğrendik. Amma temel az buçuk sonra burada yatan şehitlerimizden Mustafa Çavuş’un torunu olan Süleyman Taş’tan daha ince namına öğreneceğiz. Burada yatan Mustafa çavuşumuz 100 sene önceki vatanını savunurken arkadaşlarıyla gelişigüzel şehit olmuşlar Burada yatan şehitlerimizin ve tam şehitlerimizin ruhları keyifli olsun” dedi.

“Burada yatan şehitlerimiz hikayesini merhum dedemden çok kez dinlemişimdir”

Osmaneli Belediye Başkanı Münür Delice ise, “Vatanımız amacıyla, bayrağımız üzere ve devletimiz amacıyla bu vatana canlarını seve seve feda eden yekpare şehitlerimizin ruhları zihayat olsun. Burada yatan şehitlerimiz hikayesini merhum dedemden çokça kez dinlemişimdir. Buralarda çıktı şehitlerimiz vardır. Zira buralarda o zamanlar Yunan askerleri ile bizim askerlerimiz vatanını saklamak için savaşmışlar. Çok ayrıntılı tıpkısı müddet başlangıçta buraya biraz kat gelmiştim. O zamanlar belediye başkanı da değildim. Bugünden sonra kaymakamımız ve cesamet büyüklerimiz ile gelişigüzel ahali ele vererek buraya çıktı önem vereceğiz. Şehitlerimize reva tıpkısı saha yapıp belki burada bundan bilahare programlar üstelik düzenleyebiliriz” dedi.

“Dumanı gören Avdan Dağı’ndaki Yunan askeri dedem ve arkadaşlarını martir etmişler”

Akçakayalı Şehit Mustafa Çavuş’un torunu Süleyman Taş, annesinden dinlediği kadarıyla dedesinin 5 arkadaşıyla birlikten köyden askere gittiğini anlatarak, “1922 yılında er oluyor ve hemencek savaşa katılıyorlar. Afyon Dumlupınar’a gidip birliğe katılıyorlar. Dumlupınar’da namus Ağır dedemi ve arkadaşlarını kişi memleketlerini korumaları için ‘Orada yavaşın’ diyerek memleketine, buraya gönderiyor. Burada Yunanlılarla savaşırken aşağıda bulunan mevzilere girip savaşıyorlar, fakat havanın yağışlı olması münasebetiyle üşüdükleri için zehir yakıyorlar. Dumanı gören Avdan Dağı’ndaki Palikarya askeri dedemlerin bulunduğu yere top atmaları sonuncunda dedem ve arkadaşları martir olmuşlar. Ince araştırmalarımız sonuncunda ilk kez 1983 veya 1987 yıllarında burayı bulup şehitliği düzenledik. Zaman Akçapınar köy muhtarımız, Akçapınar karye halkımız ve Pamukovalı hemşerilerimiz ile buraya gelerek dedelerimiz atalarımız ve mecmu şehitlerimiz amacıyla Kur’an-ı Cömert okuduk, dualar ettik. Bu vatanımızın bölünmez bütünlüğünü engellemek amacıyla canlarını seve, seve veren özellikle Mustafa Kemal Atatürk ve cebe arkadaşları tamlık şehitlerimizin ruhları sevinçli olsun” dedi.



Share: