Maşrık Karadeniz Bölgesinde Katliam Kongo vakaları ağırbaşlı seyrediyor

Gün Doğusu Karadeniz Bölgesinde Kırım Kongo vakaları ağırbaşlı seyrediyor

KTÜ Tababet Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kaya:

“KKKA hastalığı bu sene de ayrıksı seneler kabil oldukça ciddi züğürt sayısı ile cebin karşıyayız”

“Bölgemizde yaşamını yitirenler oldu gözyaşı grubu kendisine de bunlar canlı insanlardı”

TRABZON – Şarki Karadeniz Bölgesinde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı vakalarının bu yıl yavaş seyrettiği, vakalar sonrası hayatını kaybedenlerin olduğu belirtildi.

Karadeniz Beceri Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kayaç, bu sene bölgeden gelen vakalarda dokunaklı bulguların görüldüğünü bunlar ortada hayatını kaybedenlerin çıktı dinç kişiler olduğunu söyledi.

Kene vakalarının Eylül-Ilk Teşrin ortası azalması yaşanacağını belirten Kaya, “KKKA hastalığı bu yıl bile özge seneler gibi berenarı güç marazlı sayısı ile cebin karşıyayız. Bunlar içerisinde bire bir bölük olgular dokunaklı seyretti ve ne efsus kim kaybettiklerimiz birlikte oldu. Hele geliş takkadak umumi durumu berbat olan kanamayla seyreden dimağ sorunu olgularda hâl az buçuk daha dokunaklı oluyor . Bunlar beyninde cemi çabalara rağmen kaybettiğimiz olgularda oldu. Nazik benzeri ihtimalle Ilkgüz-Ekim ortası fenomen sayılarının azalmasını sonbahar bitişinde kışa akıllıcasına namevcut denecek sayıya ulaşacaktır” dedi.

Yatan hastaların iri tıpkısı kısmı onma bularak taburcu olduğunu ifade eden Kayaç, “Yatan hastalarımız oldu. Bölgemizde yaşamını yitirenler dahi oldu. Gözyaşı grubu adına bile bunlar tendürüst insanlardı. Genellikle KKKA bize Gümüşhane, Bayburt, Artvin’den gelen hastalar oldu. Bu olgular her yıl hele baharın sonu ve yazın başı münhal alanlara ziyaretler, piknikler kadar uygulamalar geniş olacağı üzere bu dönemlerde çokça elan sık namına gine görmeye devam ediyor olacak. Bunlar üzere vatandaşlarımızın yapması müstelzim sunma oylumlu şey hele münhal düz ziyaretleri yahut rustik teması çetin olan vatandaşlarımızın bu ziyaretlerinden sonradan kendi muayenelerini dikkatle yapmaları. Kene saplandığı takdirde titiz ve itinalı ayrımsız şekilde vücuttan uzaklaştırmaları gerekiyor. Hastalık bulguları yönünden de cingöz olup kendilerini alelhusus 2 haftaya andıran kuluçka devri var bu süreçte izleme edip şayet hastalık araz ve bulgusu olduğu takdirde de esenlik kuruluşlarına müracaat etsinler” diye niteleyerek konuştu.

Kimi Vakit haftada 5 hadise geldiğini belirten Kaya, “Hadise sayılarında azalma yok amma çok çok diyebilmek amacıyla sayısal tıpkı değerlendirme ayırmak çokça makul olamaz. Ara Sıra haftada 3-5 parça vakanın geldiği üstelik olabiliyor. Genellikle Gümüşhane, Bayburt daha ağırlıklı. KKKA Türkiye’dahi seçme bölgenin sorunu değil hele bizim bölgemizde efdal kesimlerde İç Anadolu Bölgesi’nde Sivas, Karadeniz Bölgesinde Tokat, Giresun’un yüksek kesimleri Alucra üzere bölgeler ön planda riziko altında” şeklinde konuştu.

Share: