Matbuat İlan Kurumu Genel Müdürü Cavit Erkılınç, İzmir’de gazete temsilcileriyle buluştu

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Müdürü Cavit Erkılınç, basın kuruluşlarına ceza ita yahut ödüllendirme yetkileri olmadığını, ancak mevzuattan kaynaklanan birtakım yaptırımları uyguladıklarını söyledi.

Erkılınç, BİK aracılığıyla Balçova Termal Otel’bile düzenlenen “Gazete Sahipleri ve Temsilcileri Bölge Toplantıları”nın açılında, kuma sorunları ahbaplık etmek amacıyla aynı araya geldiklerini belirtti.

BİK’in gazetecilerin hamisi, koruyucusu olmadığını tabir eden Erkılınç, “Sizler şişman ortaksınız, yüzdelik 85’lik hisse sahibisiniz. Bizler de hoşur ortağız. Zımnında bu paydaşlık çerçevesinde sizlerin işlerinizin henüz gür gitmesi, henüz yolunda, elan mübarek olabilmesi için hız gider ediyoruz.” dedi.

Kanunun verdiği yetkileri kullanmaya başladıkları anda bazen tepkilerle karşılaştıklarını aktaran Erkılınç, matbuat kuruluşlarına kesilen cezaların bile arada bir tartışma konusu olabildiğini kaydetti.

Erkılınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim ukubet verme yetkimiz namevcut. Biz hangi ödüllendirebiliriz hangi da ceza verebiliriz. Bizim mevzuattan kaynaklanan bazen yaptırımlarımız var. Bu yaptırımlarda üstelik bu paraların hiçbirisi bizim kasamıza girmiyor. 10 gazetenin zarfında 1 gazete haksızlık yapmışsa diğerlerinin hakkını gasbetmiş sayıyoruz ve o parayı onlara dağıtıyoruz. Mağdur olursa telafi ediyoruz. Diğerlerinden alıp o gazeteci arkadaşlara, o gazeteye iade ediyoruz parasını. Bizim mükâfatlandırma üzere bir yetkimiz bulunmayan.”

Büyüklük genelinde 952 resmi car ve reklam yayınlama hakkına haiz çalım olduğunu dile getiren Erkılınç, resmi ilana mahkum durumda olan gazetelerin bulunduğunu ancak resmi ilana sınırlı gazeteciliğin çokça ayrıntılı süremeyeceğini, bunun akilane bile olmadığını tabir etti.

Yazılı basın ve internet medyası

Basılı yayın organlarının “hususiyet, özgürlük, teadül, paylaşım” kavramlarını sıkça kullandığının altını çizen Erkılınç, şöyle konuştu:

“Ama kullanılmamış aynı dünya doğdu, eskimemiş bire bir soy sop geldi. Gazetelerin, internet medyasını namevcut sayma kadar ayrımsız kasıntı süresince olduğunu görüyoruz. Ayrıca ‘Bize ne internet armağan yasasından kardeşim? Nereden kök bulurlarsa bulsunlar. Hangi halleri varsa görsünler.’ üzere. Medya mıdır, medyadır. Habercilik yapıyorlar mı yapıyorlar. Hem birlikte çokça daha acul habercilik yapıyorlar, haddinden fazla iyileri var içre. Amma beraber süfli tıpkısı cüruf bile var zarfında. Çer, yararsız, basak altı, bir telefon, ayrımsız iletişim araçları kendisini pazarlıyor. Ama ego bunların gittikçe ayıklanacağını düşünüyorum.”

İzmir, Görgülü, Denizli, Manisa, Muğla, Uşak’taki domestik gazete sahipleri ve temsilcilerinin katıldığı bölge toplantısı soru, yanıt ve teklif bölümüyle devam etti.Share: