Mefluç ‘Dost’un evi, Sedir

ISPARTA’da kürekle beline vurulması sonucu arka ayakları felç olan nakız cinsi köpeğin bakımını, Ankara’da işler edilerek yürüteç takılmasının ardından Türkiye Iri Ulus Meclisi (TBMM) Koruma Daire Başkanlığı’ndaki polisler üstlendi. ‘Dost’ adı sunulan, özel günlerde gömlek ve ceket giydirilip, kravat takılan köpek, Sedir’in maskotu oldu.

Kırma cinsi kapik, kestirmece 3 sene önce Isparta’üstelik kürekle beline vurulması sonucu yaralandı. Art ayakları katre olan köpeğin önceki tedavisi, Burdur’dahi Yeşilova Salda Canları Derneği Başkanı Sevinçli Çal aracılığıyla yaptırıldı. Çal, köpeğin Ankara’de elan bereketli tedavi görmesi için TBMM Siper Daire Başkanlığı’nda fariza işleyen polis memuru arkadaşı Aylin Altunbaşlıer’den arkalama istedi. Ankara’ya getirilen köpek, klinikte faaliyetler edilirken, eğin ayaklarına yürüteç takıldı.

Aylin Altunbaşlıer, daha sonra köpeği fariza yaptığı TBMM’ye götürdü. TBMM Hususi Soy Müdürlüğü’nün sahip çıktığı köpeğin bakımını, Aylin Altunbaşlıer ile Koruma Kat Başkanlığı’ndaki diğer polisler üstlendi. Altunbaşlıer, Sedir’te Koruma Daire Başkanlığı’ndaki bomba taharri köpekleri ile alay malay güçlü ‘Dost’ adını verdikleri köpekle seçme aktarılma hususi kendisine ilgileniyor. Altunbaşlıer’in Meclis yerleşkesinde gezdirdiği ‘Dost’a, milletvekilleri ve Meclis personeli da deste gösteriyor. Milli bayramlarda ve kâh özel günlerde basamak ve ceket giydirilip, boyun bağı takılarak objektife yordam verdirilen ‘Dost’, Meclis’in maskotu haline geldi.’MİLLETVEKİLLERİMİZ YARDIM ETTİ’Polis memuru Aylin Altunbaşlıer, ‘Dost’un üzücü hikayesi olduğunu söyleyerek, “3 yıl ilk Isparta’üstelik bir kişi yoluyla beline kürekle vurularak katre bırakılmış. Henüz sonra bambaşka tıpkı vatandaşımız, Burdur’daki Yeşilova Salda Canları Derneği Başkanı Ongun Çal aracılığıyla himayeye alınıyor. Sevinçli hocamız bize ‘apotr olur musunuz?’ dedi. Ameliyatını yaptırdık ancak ‘Dost’ yürüyemedi. Elan bilahare biz hikmet tedavi boyunca kendimiz alakadar olmak istedik. Bize geldi köpek. Sedir’te gezerken dahi vekillerimiz gördüler, hikayesini dahi öğrenince destek olmak istediler. Milletvekillerimiz yardımıyla ‘Dost’, eski sağlığına kavuşması üzere İstanbul’de hastalıklı hayvanlara fizik tedavi uygulayıcı tıpkısı merkeze gönderildi fakat tedaviye cevap alınamadı. Divan’te efsanevi hakları siper kanununun görüşüldüğü Efsanevi Hakları Komisyonu üyeleri durumu Divan başkanımız Mustafa Şentop ile görüştü. Meclis başkanımız da ‘Dost’un TBMM aracılığıyla sahiplenmesine diploma verdi” diye niteleyerek konuştu. ‘ÖZEL ÇAÇA HAZIRLIYORUZ’

Aylin Altunbaaşlıer, ‘Dost’un 1,5 yıldır Meclis yerleşkesinde yaşadığını belirterek, “‘Dost’ demin Sedir’teki evinde, komşusu olan 3 bomba kontrol köpeğimiz ile alay malay yaşamını sürdürüyor. Sair köpekler ile gelişigüzel dışarıda gezintiye çıkıyor. Tığ onun üzere hususi abla hazırlıyoruz ve besliyoruz. Hem umum Meclis personeli haddinden fazla seviyor, hem üstelik Sedir’e mevrut ziyaretçiler onu haddinden fazla seviyor” dedi.

Share: