Metaverse: Özgürlükler diyarı mı yoksa ayrımsız AVM mi?

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ DUYUM SERVİSİ

Bugünün dünyasında insanların sebep mütenavip tıpkı gerçek üzere birey attığını tahmin etmek ağırlık değil: Bakir bir çıban yaparak sistemi yeniden yapmak. Mevhum alemlere arpalık çekiciliğin altında birlikte bu yatıyor. Sanal acun güçlükle aksine çevrilebildiği, hayal kırıklıklarından kaçılabilen ve elan coşku donör, elastiki ve manalı şeyler için kapitalist eşitsizliklerin geride bırakılabildiği tıpkı düzlük adına hayal ediliyor.

Harvard Business Review’dan Thomas Stackpole’un tetkik yazısına bakarak, bu açıdan bakıldığında, Fortnite ve Roblox kabilinden çevrimiçi evrenlerin 400 milyona mümasil kullanıcıyı bünyelerine çekmesi ve Decentraland ve Sandbox kabilinden diğerlerinin da çabucacık büyümesi şaşırtıcı gelmemeli. Tahminlere bakarak, bu markalar üzere münasebet büyüklüğü çok mümasil zamanda 1 trilyon doların üzerine çıkacak.

Yatırımcıları cezbediyor

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, Facebook, mevhum tıpkısı geleceğe olan inancını ifşa etmek üzere adını Meta yerine değiştirdi; Microsoft dijital avatarlarla yoğun hisse senedi yerleri amacıyla hazırlık yapıyor. Nike’dan Gucci’ye birçok moda markası Metaverse evreni için yapmak ve aksesuarlar tasarlıyor. J.P. Morgan ve Samsung, Decentraland’üstelik salon açıyor. Dünyanın arz iri çevrimiçi baziçe platformlarından biri olan Roblox’ta oyuncular özlük Forever 21 mağazalarını açarak işletebiliyor ve başkaca bu mağazalarda kişi tasarımlarını satabiliyor. Dünyanın en balaban şirketleri Metaverse üzerine balaban yatırımlar yapıyor. Eksiksiz bu müspet gelişmeler, Metaverse evreni henüz yekpare kendisine anlaşılamamışken gerçekleşiyor. Bu de Metaverse’nam gizemli yanının yatırımcılar için cezbedici olduğunu kanıtlıyor.

Metaverse, dünyanın sunu iri teknoloji şirketlerini yatırım yapmaya itiyor.

Birikim, etiket ve iyelik

Yekpare bu gelişmeler bizi Metaverse’e müteveccih bunaltıcı ilginin nedenini anlamaya itiyor. Üç betik bu noktada bize apotr oluyor. Cathy Hackl, Dirk Lueth ve Tommaso Di Bartolo’un kaleme aldığı Metaverse’da Dolaşmak (Navigating the Metaverse); QuHarrison Terry ve Scott Keeney yoluyla yazılan Metaverse Manuel (The Metaverse Handbook) ve Markka van Rijmenam tarafından yazılan Metaverse’e Antre (Bozkır into the Metaverse) kitapları, Metaverse sayısal evreninin sınırlarını anlamamıza yardımcı oluyor.

Bu kaynaklara bakarak Metaverse, alelumum merkezi sıfır, artırılmış mevhum gerçekliği içeren, verilerin blok zincirlerde depolandığı ve kullanıcıların sayısal ürünlere cemaat olmasına müsaade veren birçok cihan ve sayısal alanın birleşimi şeklinde tanımlanıyor. Tıpkı genel ağ terimi kadar Metaverse terimi de genişleme özelliğine topluluk birçok site ve alan ağını ifade ediyor.

Pratikte ise Metaverse, kullanılmamış pazarlar ve ürünlerin kayran aldığı aynı ortamda çevrimiçi tevessül etmek amacıyla yıpranmamış bir deneyim sunuyor. Bu bakir yapı, üç kol kaymasına hastalık oluyor:

Repertuvar: İnsanlar çabucak tüketmek istemiyor. Oyunlaştırılmış, belli tıpkısı ilhak oturan deneyimler insanlara çok daha rabıt alımlı geliyor.

Kimlik: İnsanlar sanal evrende yarattıkları karakterlerine değer veriyor ve onu Metaverse evrenine ve ayrıca hakikat dünyaya germek istiyor.

Sahiplik: İnsanlar zamanlarını nerede geçirmeyi seçerlerse seçsinler, daima aynı deriye iyesi olmak isterler.

İnsanlar hareket bilgisayarlarında celse açsa bile, akşam baziçe oynasa birlikte bunu tıpkısı kimlikle ayırmak istiyorlar.

Kullanıcı değil organ atılmak

Apayrı bir deyişle esas arzulanan husus, blok zincir üstünde birleşik tıpkısı sayısal kimliğe erbap olmaktır. İnsanlar gelişim bilgisayarlarında oturum açsa bile, tün oyun oynasa bile bunu tıpkısı kimlikle fethetmek istiyorlar. Bu kimliğin, saklı yazı paralarınızın anahtarlarından Decentraland’üstelik vadi düzlük dijital eviniz için satın aldığınız NFT’lere büyüklüğünde umum balaban verileri içermesi gerekiyor. Kısacası insanlar Metaverse evreninde tıpkısı kullanıcı olmaktan bundan sonra bu evrenin bire bir üyesi olmayı arzuluyor.

Bu nitelik şok bir olasılıklar dünyasının kapılarını açıyor. Buna göre örneğin Roblox’ta insanlar oyunlar ve oyun alanları taammüden içtimai iletişim araçları sitelerinde yapamayacakları etkinlikleri düzenleyebilir ayla geliyor. Buna sunma gani kat sayı adına ise Paris Hilton’ın Roblox üstünde düzenlediği yılbaşı kutlaması verilebilir. Partilerin geleceği adına tanımlanan bu kutlamaya yılbaşı zamanı Times Square’e atak fail insanlardan daha fazla katılımcının karışma olması bile bunu kanıtlıyor.

Kullanıcılar Metaverse’te şipşak temas öz üzerinde pay sahibi olabiliyor. Kullanıcı sahipliği olarak nitelendirilen bu eskimemiş buut hamur tıpkı inhina niteliği taşıyor çünkü bu özgürlük, yeni bire bir tutum yaratmak anlamına geliyor.

Kullanılmamış inhina: Kullanıcı sahipliği

Metaverse ve Web3 üzerine sunu çarpıcı olan molekül ise sahiplik vurgusu namına öne çıkıyor. Kullanıcılar anında hemen seçkin öz üzerinde hisse sahibi olabiliyor. Ilgilendiren oldukları topluluklar ve kullandıkları uygulamalarla ilgili alınması gereken kararlarda fikir sahibi olabiliyor. NFT üretip satabiliyor ve antrparantez sunucular adına eşler arası ağlarda müteharrik merkezi olmayan uygulamalarda oyun oynayarak ifa alabiliyor. Kullanıcı sahipliği kendisine nitelendirilen bu bakir ebat gerçek benzeri bükülme niteliği taşıyor çünkü bu özgürlük, yıpranmamış tıpkısı ekonomi yaratmak anlamına geliyor. Bu sayede kullanıcılar özgürleşirken topluluklar ve sayısal ürünler dahi platformlar arasında kolayca taşınabiliyor. Kullanıcılar bu sayede dijital varlıklarını satarak, kiralayarak ve onlar karşılığında borç alarak sağlık elde edebiliyor.

Dopamin yerine kripto servet

Bu genişlik insanların taharri motorları ve sosyal iletişim araçları platformları yoluyla var oldukları genel ağ ortamındaki tüketilen bilinçlilik konumundan çıkarak üreten konuma yükselmeleri anlamına geliyor. Bu sayede kullanıcılar söz gelişi oyunlarda düz alan karakterler yaratarak bunları değişik oyunculara satabiliyor, Decentraland’bile bire bir markanın elçisi adına erkin çalışabiliyor evet da ürettikleri sayısal sanat eserlerini satabiliyor. Bugünün genel ağ süresince ‘zevk’ almanın sonucunda elde edilen dopamin artışı hesabına ise Metaverse evreninde insanlar saklı yazı mülk elde ediyor.

Bu galeyan donör tıpkısı girişim anlamına geliyor çünkü sakat web tabanlı genel ağ ortamına hakim olan reklam tabanlı bir, kullanıcıların bilgilerini yapıt haline getiriyor. Bu bilgilere ehil olan birkaç dev ortaklık, topluluk oldukları bu gücü paylaşmamak amacıyla yıpranmamış düzenlemelere gitmekten kaçınıyor. Metaverse bu anlamda internetin beledi gücünün bir kısmını kırabilme ve internete benzeri ruh kazandırabilme potansiyeli taşıyor.

İş oyuna değil, baziçe işe dönüşüyor

Metaverse’nam vadettiği yıpranmamış dünyanın elbette distopik tıpkı tarafı üstelik bulunuyor. Bu dünyada gelişim oyun haline değil, oyun gelişim haline geliyor. Metaverse’nam bugün hayal edilen tıngır, sayısal özgürlük ve iyelik sunmak namına kullanıcılara elan fazla bastırık yüklüyor gibi gözüküyor. Tamam insanlar diğer mecmu rabıta alanlarını ve ilişkilerini pespaye tıpkısı kenara bırakıp boş zamanlarında yaptığı her şeyi Metaverse evrenindeki kimlikleriyle fayrap etmek istiyor mu? İnsanlar hobilerini aynı işe dönüştürmeyi siftinlik istiyorlar mı? Yer önemlisi ise hayatlarının henüz fazla tıpkısı bölümünü sanal benzeri evrende eylemek istiyorlar mı? Bu soruların cevaplarını elan bilebilmek kabil değil.

Özgürlükler diyarı mı yoksa tıpkısı AVM mi?

Metaverse banal birlikte insanların geleceğinin önce aşaması mı? Meta ve Microsoft kabilinden şirketler böyle düşünüyor kabilinden görünüyor. Çalkantı, yıpranmamış deneyimlere aç olma dürtüsü ve paranın insanları kullanılmamış tıpkısı sayısal cins biçimine ittiği meydanda. Korkulan ise Metaverse evreninin tayf edilen özgürlükler hesabına bire bir aksata merkezine dönmesi. Tamam bunlara yer bereketli cevabı ise devir verecek.

MetaVerse’deri beklentiler haddinden fazla faziletli

 

Meta, Metaverse’üstelik libas mağazası açıyor

 

İnfo Yatırım’dan Metaverse daveti! İnfoVerse’bile avatarlı volta

 

 

Share: