Meteorolojiden eleştiri boğanak yağmur uyarısı! Tamam gücüyle geliyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan sonuç değerlendirmelere göre: Ülkemizin şimal, bağırsak ve şarki kesimlerinin parçalı ve düz düz haddinden fazla bulutlu, Marmara’nın kuzey ve şarki akarsu, Maşrık Akdeniz, İç Anadolu’nun doğusu, Karadeniz, Şarki Anadolu’nun kuzey ve batısı ile Kırıkkale, Kırşehir, Balkı, Bitlis, Muş, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevreleri, Ankara’nın güney kesimleri ve Çankırı’nın yıldız kesimlerinin yerli kalkmak amacıyla aralıklı bora ve meydan düz gök gürültülü boğanak yağışlı, değişik yerlerin birkaç bulutlu ve degaje geçeceği hesap pusulası ediliyor. Yağışların; Maşrık Karadeniz kıyıları ile Kalaba çevrelerinde domestik atılmak için akva olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Gelgel sıcaklıklarının; yağmur alan yerlerde az buçuk azalacağı, özge yerlerde koca tıpkısı farklılık olmayacağı, genellikle mevsim normallerinin altında seyredeceği hesap pusulası ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle şimalli, Akdeniz kıyıları ile Doğu kesimlerde mağrip ve güneybatı yönlerden hafif, arada bir orta kuvvette, Şarki Anadolu’nun doğusunda güneyli yönlerden akva (40-60 km/saat) adına eseceği anlayış ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Gün Doğusu Karadeniz kıyıları ile Kalabalık çevrelerinde evcil adına sağlam olması beklendiğinden yaşanabilecek zıt şartlara karşı (ani dominant, seylap, sebep, yağış çabucak akva rüzgar vb.) tetik ve müdebbir olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ BAD UYARISI: Rüzgarın; Gün Doğusu Anadolu’nun doğusunda gün batısı ve güneybatı yönlerden akva (40-60 km/saat) namına esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara alın tetik ve tedbirli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Parçalı ve çokça bulutlu, bölgenin doğusu ile Kırklareli çevreleri ve Takirdağ’ın doğusunun yerel gelmek amacıyla bora yağışlı geçeceği anlayış ediliyor.

EGE

Parçalı, kıran kesimlerinin az bulutlanmış ve bulutsuz geçeceği hesap ediliyor.

AKDENİZ

Parçalı ve çok bulutlu, Şark Akdeniz’in evcil kalkmak üzere espaslı boğanak ve asuman patırtılı bora yağışlı geçeceği oranlama ediliyor.

İÇ ANADOLU

Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, doğu kesimleri ile Kırıkkale, Kırşehir çevreleri, Ankara’nın güney ilçeleri ve Çankırı’nın şimal kesimlerinin yerel koyulmak için fasılalı sağanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor.

BATI KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlanmış, toprak genelinin domestik doğmak amacıyla fasılalı boğanak yağışlı geçeceği durum ediliyor.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Parçalı ve çok bulutlanmış, toprak genelinin evcil kalkmak amacıyla fasılalı sağanak ve asuman curcunalı sağanak yağışlı geçeceği aritmetik ediliyor. Yağışların; Şarki Karadeniz kıyıları ile Kargaşa çevrelerinde yer düz sağlam olması bekleniyor.

GÜN DOĞUSU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlanmış, bölgenin şimal ve günindi kesimleri, Ağrı, Bitlis ve Muş çevrelerinin evcil tevessül etmek amacıyla espaslı boğanak yağışlı geçeceği anlayış ediliyor. Rüzgarın; bölgenin doğusunda cenup ve güneybatı yönlerden sağlam (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Parçalı ve çok bulutlanmış, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin domestik koyulmak amacıyla boğanak ve gök ses bora yağışlı geçeceği anlayış ediliyor.

Share: