Meteorolojiden İstanbul karışma 23 kente başat ve feyezan uyarısı geldi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü marifetiyle yapılan serencam değerlendirmelere göre, ülkemizin yıldız, çöz ve maşrık kesimlerinin modüler ve yer vadi çok bulutlanmış, Marmara’nın kuzey ve maşrık akarsu, Gün Doğusu Akdeniz, İç Anadolu’nun cenup ve doğusu, Karadeniz, Maşrık Anadolu’nun yıldız ve batısı ile Antalya, Bitlis. Muş, Hakkari, Van’ın doğusu, Gaziantep, Kilis ve Adıyaman çevrelerinin evcil başlamak üzere aralıklı sağanak ve saha meydan asuman gürültülü boğanak yağışlı, gayrı yerlerin birkaç bulutlanmış ve küşade geçeceği durum ediliyor.

23 İLE TURUNCU VE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 23 yer amacıyla sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulunuldu. Sakarya, Zonguldak, Bartın, Düzce’ye turuncu harf geçilirken; Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce zerrin uyarı verildi.

YEĞIN VE AKARSU BASKINI UYARISI

Yağışların; Osmaniye, K. Maraş’ın batısı ile gitgide Şarki Karadeniz kıyıları ile Ordu çevrelerinde yerel adına akva olması beklendiğinden yaşanabilecek aksi şartlara karşı (bedaheten hâkim, taşkın, yıldırım, yağış anında kuvvetli rüzgar vb.) tetik ve tedbirli olunması gerekmektedir.

SARI VE TURUNCU UYARI NEDİR?

Turuncu, havayla ilişik sakil durumlarda kullanılıyor. Bu renkte anlayış edilen meteorolojik olay sıklıkla gerçekleşmiyor. Hasar ve kayıpların oluşması beklenen görülüyor. Çok tedbirli olunması, aktüel meteorolojik koşullar ve tahminlerin takip edilmesi gerekiyor. Zerrin, havada “potansiyel hırs durumu”na meni ediyor. Anlayış edilen meteorolojik hikâye sıra dışı olmamakla birlikte, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek faaliyetler üstüne titiz davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: