Meteoroloji’den İstanbul ve Ankara karışma 17 ile sarı kodlu uyarı! Apansız baskın ve akarsu baskınları için tedbirli olunması istendi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden mevrut serencam çekicilik raporlarına göre erte günün önceki saatlerinden itibaren kuzeybatı kesimlerde görülecek bora ve gök ses sağanağın, Marmara’nın güney ve doğusunda İstanbul, Kocaeli, Sakarya, Yalova, Bilecik, Bursa, Balıkesir, Çanakkale’nin doğusunda, Günindi Karadeniz’de Bolu, Düzce, Zonguldak, Bartın, Karabük, Kastamonu’bile, Eskişehir ve Çankırı çevreleri ile Ankara’nın yıldız ve batı ilçelerinde espaslı ve yerel kendisine sağlam yağış bekleniyor.

İSTANBUL DAHİL 17 İLE SARI KODLU UYARI

Öte yandan 17 el üzere solgun kodlu ihtar verildi. Bu iller beyninde Ankara, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Eskişehir, İstanbul, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya, Zonguldak, Bartın, Yalova, Karabük ve Düzce düzlük alıyor.

YEĞIN VE AKARSU BASKINI UYARISI

Hava Bilgisi’den yapılan açıklamada “Yağışların; Marmara’nın yıldız ve doğusu, Gün Batısı Karadeniz (Sinop dünya), Çanakkale’nin iç kesimleri, Eskişehir çevreleri ile Ankara ve Çankırı’nın şimal ve gün batısı kesimlerinde düzlük düzlük kuvvetli olması beklendiğinden dominant, taşma, ulaşımda aksamalar üzere olumsuzluklara karşı müdebbir ve dikkatli olunması gerekmektedir” denildi.

İSTANBUL VALİLİĞİ AÇIKLAMA YAYIMLADI

İstanbul Valiliği birlikte içtimai iletişim araçları hesabından ikaz mesajı yayımladı. Yayınlanan mesajda, “Hava Bilgisi’ye bakarak; yarın geçmiş saatlerden itibaren İstanbul’üstelik bora ve asuman gürültülü sağanak yağışların; fasılalı ve domestik olarak akva olması bekleniyor. Birden dominant ve su baskınına karşı tetik ve müdebbir olunmalıdır” denildi.

SICAKLIKLARDA DEĞİŞİKLİK BEKLENMİYOR

Öte yandan Genel Müdürlük, albeni sıcaklığında makro benzeri farklılık olmayacağını birlikte açıkladı. Rüzgar hızının ise Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde mağrip ve güneybatı yönlerden hafif, arada bir ölçülü kuvvette esmesi bekleniyor.

SARI UYARI NEDİR?

Zerrin, havada “potansiyel nâr durumu”na meni ediyor. Durum edilen meteorolojik hikâye olağan dışı olmamakla gelişigüzel, meteorolojik şartlardan etkilenebilecek cerrahi müdahale üstüne tetik davranılması uyarısında bulunuluyor.Share: