Mevsimlik tarımda yavru işçiliğine resimleriyle dikkati çekecekler

Yalova’nın Çiftlikköy ilçesinde bir okulda öğretmen, öğrenci ve veliler marifetiyle hazırlanarak sergilenecek resimlerle, mevsimlik tarımda çocukların çalıştırılmaması üstüne farkındalık amaçlanıyor.

Şehit Ömer Halisdemir Ortaokulunca oluşturulan proje üzere foto atölyesinde benzeri araya mevrut yordamlı, hoca, mektepli ve veliler, mevsimsel tarımda çalıştırılmaları zımnında eğitimlerinden mankafa mütezayit çocuklara dikkati kabul etmek üzere besili boya tablolar yaptı. Hazırlanan eserler, 10 Ekim’da açılacak “Mevsimsel Tarım İşçiliğinde Bala İşçiliğinin Önlenmesi” antetli sergide sunulacak.

Okul müdürü İlhan Aydan, AA muhabirine, proje üzere 50 öğrenci ve velinin seçilmesinin arkası sıra aplikasyon aşamasına geçtiklerini söyledi.

Aydan, “Şu dakika 50 semiz boya tablomuz hazır duruma getirildi. Aileler, öğrenci ve öğretmenlerimizle bu projede düz almak bizi çok mutlu etti. Serginin açılışını sabırsızlıkla bekliyoruz.” dedi.

Öğretmenlerden Günay Özkan dahi PIKTES uygulamasının yapıldığı okulda 14 ayrı ülkeye mensup öğrencilerin bulunduğunu bildirdi.

Çocukların ayrımlı yeteneklerinin olduğunu aktaran Özkan, “Bazıları ecnebi vesile, bazıları spor branşında, bazıları ise resimde çok gür. Tığ birlikte bunları benzeri araya getirip onları hayatta düşündürücü kılmaya çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.

Türkçe öğretmeni Güldener Şadiye Bilecen, projede saha almaktan çekicilik ve mutluluk duyduğunu aktardı.

Foto yapmayı çokça sevdiğini kaydeden Ukala, “Müdürümüz ve proje sayesinde yeniden kılık yapmaya başladım. Bu beni çok bahtiyar etti. Mevsimlik ekincilik işçiliğinde bala konusu günümüzde halen bitmeme ediyor maalesef. Bir Nice yavru, okuması gerektiği zamanlarda tarımda çalışıyor. Bunu bir dirhem dolay plana idrak etmek istedik.” değerlendirmesini yaptı.

Veliler ve öğrenciler resimlerini anlattı

Velilerden Vasviye Vesile, oğlu Ayvaz ile projeye arkalamak üzere resim yaptıklarını bildirerek, “Oğlumun projeye katılmasına çokça sevindim. Kendini gösterdi. Konusu manalı. Benim hoşuma gitti. Benim için üstelik ayrımlı oldu.” görüşünü dile getirdi.

Halil İbrahim Var dahi projeyi beğendiğini ve suret yapmayı sevdiğini anlattı.

Sanatın eğitimde kaynaştırıcı yönünün çok aşkın olduğuna dikkati çeken Var, “Resim dahi dili sıfır ama herkese seslenme fail tıpkı konuşma. Bence çokça örtüşmüş. Çocuklardan birlikte katılım çok. Devamında ağırşak açılmasını birlikte bekliyorum. Toplumsal faaliyetlerde yavru bulunmalı. Çocuk toplumda arkadaşlarıyla kaynaşmalı, oyun oynamalı, foto yapmalı.” diyerek konuştu.

Annesiyle ilk defa gösterici yapmanın ahenkli olduğunu belirten 13 yaşındaki Yilbik Alkabakcca ise projede olmanın kendisini de çok bahtiyar ettiğini belirtti.

Etkinliğe katılan öğrencilerden 14 yaşındaki Maryem Muhammed da eserinde tarımda etkin bire bir çocuğun üzgün gözüyle çocukluğunu ve okula gitme hayalini yansıtmaya çalıştığını söyledi.

Share: