Mezar taşları dahi remiks furyasına katıldı! 80 bin liraya de var 7 bin liraya birlikte

Sonuç dönemde arka arkaya gelen zamlardan, mezar taşı fiyatları de nasibini aldı. Mermer ustaları, geçtiğimiz yıla bakarak yüzde 100 çoğalma ile 250 TL’den 500 TL’ye çıkan mezar taşı fiyatlarının maliyet kaynaklı olduğunu söyledi. Bu dönemde bir oyuntu topluluk fiyatı 7 bin ile 80 bin TL ortada farklılık gösteriyor.

ÖLMEDEN OYUNTU TAŞLARINI YAPTIRIYORLAR

Bu dönemde bazı müşterilerden ilginç talepler birlikte geliyor. Mermer ustalarına göre, bazı müşteriler oyuntu taşını hayattayken yaptırıp ölüm tarihi kısmını abes bıraktırıyor. Ölümünden bilahare çağ eklenip ati dönemdeki beklenen maliyet artışında etkilenmiyor.

EN DÜŞÜK OYUNTU FİYATI 7 BİN

Çukur taşlarındaki artma karşı açıklamalarda mevcut mermer ustası Şükrü Geçer Akçe, “Oyuntu yapımı ve tadilatını yapıyoruz. Sabık sene mezar taşlarını 250 TL’ye alıyorduk, deminden ise 500 TL’ye alıyoruz. Tahminî yüzdelik 100 zam oldu ve taşların maliyeti çok arttı. Mezar takımını geçen yıl bin 200 ile bin 500 TL ortada alıyorduk. Şimdi ise 3 bin TL’ye alıyoruz. Mezarın müşteriye tasdik fiyatı bildirme bağan 7 bin TL. Arz faziletli pahalı mermer fiyatı ise 80 bin TL’ye kadar çıkıyor. en üst remiks yüzdelik 30 geldi” şeklinde konuştu.

“MEZARI AÇABİLİR MİSİNİZ DİYORLAR”

Vatandaşlar tarafından ilginç tekliflerin geldiğini tamlayan Maruf, “Henüz önceki yakını gevşek kişiler, mezarı açabilir misiniz kaplamak istiyoruz tarzında talepleri oluyor. Bir bile bazen vatandaşlar ölmeden ilk oyuntu taşını yaptırıyor. Talepler doğrultusunda veladet tarihi gibi yazılması gerekenleri yazıyoruz, emrihak yerinde ise ölüm tarihini yazıyoruz” dedi.

EN AŞKIN ÜRETİM BALIKESİR, AFYONDA, BİLECİK VE DENİZLİ’DE

Türkiye’da muhtelif mahiyet ve desenlerde mermer, kireç taşı, pamuk taşı oluşumlu kireç taşı, yığışım, breş ve magmasal kökenli kayaçlar bulunuyor. Acun pazarlarında gusto kazanabilecek nitelikte saf taş çeşidine eş olan Türkiye’dahi, rezervler Anadolu ve Trakya boyunca açık benzeri bölgeye münteşir durumda. Rezervlerin bölgelere bakarak dağılımı, Veli Bölgesi yüzde 32, Marmara yüzdelik 26, İç Anadolu yüzdelik 11, Maşrık Rum, Güneydoğu Rum, Karadeniz ve Akdeniz Bölgesi yüzde 31 düzeyinde. Sektörde yaklaşık bin 500 nüsha natürel taş ocağı, üretimevi ölçeğinde elektrik gösteren 2 bin organizasyon, ılımlı ve aşağı ölçekli 9 bin atölye zindelik gösteriyor. Üretimin bildirme çok olduğu iller; Balıkesir, Afyon, Bilecik, Denizli ve Muğla namına öne çıkıyor.

Bu bölgelerdeki üretim, eksiksiz üretimin yüzdelik 65’ini oluşturmaktadır. Soylu Erki mermer yataklarının bulunduğu başka iller ise; Bursa, Kırşehir, Çankırı, Çorum, Kastamonu, Niğde, Kayseri, Artvin, Bitlis, Erzincan, Bayburt, Sivas, Tokat, Denizli, Kütahya, Eskişehir, Diyarbakır, Elazığ, Çanakkale, Konya, İstanbul ve Manisa’dır.Share: