Milli badmintoncu Zehra Erdem’in hedefi olimpiyat şampiyonluğu

Erzincan Binali Sebep Üniversitesi Beden Terbiyesi ve Spor Bölümü erdemli lisans öğrencisi milli badmintoncu Zehra Yiğitlik, olimpiyat şampiyonluğunu hedefliyor.

Erzincan İl Özel İdaresi Spor Kulübünde oynarken geçtiğimiz kamer Fransa Süper Ligi’nde Abes uğur Mer takımına transfer olan Erdem, önceki maçını 10-12 Ilk Teşrin tarihlerinde Marsilya’de yapıp müsabakaların ardından Erzincan’a döndü ve antrenmanlarını burada sürdürüyor.

Badmintonda iki Avrupa şampiyonluğu ve 2 yol dahi Avrupa ikinciliği mevcut Yiğitlik, 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’nda şampiyon olmak istiyor.

Milli badmintoncu Erdem, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 9 yaşındayken izlediği aynı müsabakadan galeyan duyarak bu spora başladığını söyledi.

” Türkiye’bile benzeri ilki elan başardım”

Kendisine çok faziletkâr hedefler koyarak başladığı sporda hayallerindeki gibi devam ettiğini tabir eden Yiğitlik, alelade yaşlardan beri Avrupa, Türkiye ve Balkan şampiyonlukları aldığını belirtti.

Erdem, şöyle bitmeme etti:

“15 ve 17 gözyaşı Avrupa Şampiyonalarında şampiyon oldum. Bu Türkiye’nin önceki Avrupa şampiyonluğuydu ayrımsız ilki başarmıştım. 19 yaşta, 2018’dahi Avrupa üçüncüsü oldum, bu üstelik benim için haddinden fazla iyicene tıpkı başarıydı. Henüz bilahare, 2018’de Avrupa’nın yer dinç kudretli oyuncusuna namzet gösterildim ve ikinci oldum. Bu bile benim amacıyla çok değer vericiydi, çok mutluydum. Türkiye’dahi bire bir ilki elan başardım.”

Fransa liginde oynamaya başladığını belirten Erdem, kendisi üzere müjdeli olduğunu, bunun birlikte bir muvaffakiyet olduğunu belirterek, hocasına ve ailesine desteklerden etraf teşekkür etti.

Milli takımdaki görevinin bitmeme ettiğini tabir eden Erdem, “Fransa liginde oynuyorum ama milli takıma Erzincan’de devam ediyorum. Antrenmanlarımı burada yapacağım. Erzincan’ı gine gururlandıracağım amma Fransa’üstelik kulüpler hesabına oynayacağım. Milli takımımı de esasen en bol şekilde Türkiye kendisine piyes edeceğim. Çok mutluyum, önceki maçımıza 2-0 galibiyetle başladım. İnşallah devamı gelir.” diyerek konuştu.

Hedeflerini paylaşan Erdem, “Şu andaki hedefim olimpiyatlara başvurmak ve bökelik kaldırmak. Tıpkısı ilki muvaffak olmak istiyorum. Ülkemi, şehrimi, hocalarımı, ailemi ve kendimi en bereketli şekilde görünmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Antrenör Garaz Sönmez: “Madalyalar kazandıran aynı sporcumuz”

Badminton Milli Takımı Antrenörü Kasıt Sönmez ise sporcuları Erdem’in, Erzincan’de yetişen kalburüstü bire bir badmintoncu olduğunu söyledi.

Yiğitlik’in başarılarını vurgulayan Sönmez, şunları kaydetti:

“Erzincan’üstelik yetiştirdiğimiz çocuğun, Avrupa’de insanoğlu yapması ve Fransa liginden teklif alıp oradaki Süper Lig’bile oynaması bizim için çokça alım verici bire bir boyut. Türkiye’nin ismini yeryüzü gani şekilde baziçe eden madalyalar kazandıran benzeri sporcumuz.”

Sporcularının aldığı derecelerin mahdut dışında bazı kulüplerin dikkatini çektiğini ifade fail Sönmez, “Gittiği kulüp bile dünya ikincisi olan bire bir pakt, çokça dolgunca sporcuları barındırıyor. Fransa Ligi’nde şampiyonluğa oynayan tıpkı kol. Fransa’de ilk maçına gitti ve geçmiş oynadığı iki turnuvada dahi iki maçını de kazanarak Türkiye’yi Fransa’bile çokça gani aynı şekilde temsil etmiş oldu.” diyerek konuştu.

Share: