Muçev’in Fethiye’deki Mıntıka Bağlama Projesi’ne Murafaa “Dur” Dedi

ESMA TURAN

Muğla’nın Fethiye ilçesinde, Muğla Belde Vakfı (MUÇEV) Turizm Tecim Limited Şirketi eliyle yapılması planlanan, Bölge Ilhak İskelesi Projesi’ne, Muğla Mekân İl Müdürlüğü’nce verilen “ÇED lazım değildir” kararı duruşma yoluyla tahrip edildi.

Fethiye’ye tutkun Tuzla mahallesinde Cahit Zaman Caddesi mevkiinde MUÇEV tarafından yapılması planlanan ve ÇED muktezi değildir kararı verilen projeye, Fethiye Ekolojik Yaşam Derneği, kararın iptali istemiyle sevgili açtı. Mimarlar Odası Fethiye Temsilciliği’nin dahi müdahil olduğu davada, duruşma “ÇED gerekli değildir” kararını fek etti.

Muğla 3. İdare Mahkemesi; “Ülkü konusu projenin kapsamı, büyüklüğü, marina tanımına akıllıca namına getirilen yapılaşma koşulları ile gelişigüzel değerlendirildiğinde projenin ÇED Yönetmeliği’nin ekinde vadi verilen ‘yat limanları’ statüsünde değerlendirilmesi gerektiği anlaşıldığından, marina özelliklerini taşıyan proje ile ilişkin olarak çevresel kalın değerlendirilmesinin muktezi olduğu kanaatine vararak proje ile ait ‘ÇED lazım değildir kararı’ verilmeyeceğini” bildirdi.

“NAZIK BİR KAZANIM OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ”

Fethiye Ekolojik Dirim Derneği’nden konuya ilgilendiren yapılan yazılmış basın açıklaması şöyle:

“Fethiye Ekolojik Dirim Derneği kendisine; hem mahkemenin iptal kararının hem de sevgili sürecinde hazırlanan ilmî raporun, hızlı hızlı bulunmayan oluşa makul giden Fethiye Körfezi amacıyla nazik tıpkısı avantaj olduğunu düşünüyoruz. Birçok sefer dile getirdiğimiz için koy kirliliği Fethiye’nin en mehabetli sorunlarından biridir. Bu sorun ile gelişigüzel körfezimizdeki ekolojik yıkım ayrımsız kat daha dile getirilmiş ve çıktı türel kararlara üstelik konu olmuştur. Yetkililerden; mahkemece verilen karara kulak verilmesini, Fethiye Körfezi’nin temizlenmesi için harekete geçilmesini, aranacak çözümlerde, ilmî yöntemlerden ve katılımcı demokrasinin asıl unsurlarından olan sivil toplumdan bindi alınarak nöbet yürünmesini irade ediyoruz.”

Share: