Muğla Akyaka’da Hayvanseverler Zehirlenen Kediler İçin Gösteri Yaptı

ESMA TURAN

Muğla’nın Ula ilçesinde 15 kedinin zehirlenerek öldürüldüğünü belirten hayvanseverler, kedilerin bulunduğu yerde matbuat açıklaması yaparak tepkilerini dile getirdi. Hayvanseverler, Ula Belediyesi’nden Efsanevi Hakları Birimi’nin kurulmasını isterken İl Jandarma Komutanlığı’ndan dahi faillerin yakalanarak cezalandırılmasını irade etti. Açıklama esnasında, geçtiğimiz mart ayında ağaca somurtkan halde mevcut köpeğin failinin yakalandığı haberini düz hayvanseverler ihtisas kırcı anlar yaşadı.

Ula’ya sınırlanmış Akyaka Mahallesinde pazaryerinde geçtiğimiz veriş haset esas ve yavruları karışma kedinin donmuş olduğunu gören vatandaşlar durumu yetkililere bildirdi. Kedilerin zehirlenerek öldürüldüğünü tespit ettiklerini söyleyen mahalle sakinleri duruma tepki gösterdi. Akyaka’nın, Ula’nın civar yüzü, Türkiye’nin yer tanınan turizm kentlerinden birisi yerine görüldüğünü belirten hayvanseverler, zaman Pazaryerinde yaşanan olaya aksülamel yorumlamak için basın açıklaması yaptı.

Grup namına basın açıklamasını okuyan Gök Üçer şunları söyledi:

“Yaşamımızın bire bir parçası olan efsanevi dostlarımızı destek olmak hepimizin sorumluluğundadır.  Kimsenin, tek canlının canına kastetme hakkı yoktur. Zira dirim hakkı, mecmu canlılar amacıyla eşittir. Asıl felaket sokakta işlek hayvanlar değil, onlara azap fail ve katledenlerdir. Geçtiğimiz hafta sonu burada alım satım durumunda toplu kedi katliamını yaşandı. Bu kırım kimsenin yanına kar kalmamalıdır. Böylelikle de ‘nasıl olsa kurumlar devreye girmiyor’ diye düşünen gizil katliamların önüne geçilmesi sağlanmalıdır.

“YAŞANAN BU GÖRÜNGÜ AKYAKA’YI ZEDELEMİŞTİR”

Ula’nın ön yüzü, Türkiye’nin bildirme tanınan turizm kentlerinden birisi olan Akyaka’dahi yaşanan bu kısık, köhne olayın aydınlatılması bu nedenle de şarttır. Bire Bir değişik açıdan birlikte bu katliamın aydınlatılması sokak canlarımızın güvenliği ve sosyete vicdanı amacıyla bile önemlidir. Yavaşkent unvanını seçme makule probleme rağmen halen taşıyabilen Akyaka’bile, de Muğla’nın Unesco Dünya Hars Mirası’nda yer alması için başvuruya hazırlanılan ayrımsız süreçte yaşanan bu görüngü kent imajı, esnafın rüşvet kapısı, turistler amacıyla çekim merkezi olan Akyaka’yı zedelemiştir.

“HAYVAN SIPER KANUNU ÇERÇEVESİNDE HAREKET EDİLMELİ”

Akyaka’nın yerlisi ve sonra yerleşeni ile ortak kültürünün canlıların yaşam hakkına tırsmak duyarak ve onları güvence altına alacak aynı uyanıklık ile oluşturulması gerekmektedir. Bu seziş ise hem kurumların hem üstelik halkın kuma kültürü gelmek zorundadır. Imdi amme kurumları ve domestik yönetimlerin 5199 çevrilmiş Hayvanları Himaye Kanunu çerçevesinde debi ederek sorumluluklarını yerine getirmesi de şarttır. Hayvanların katıksız dirim alanlarını bulunmayan etmediğimiz, tam türlerin saf dara içerisinde barınma ve dirilik hakkını göz ardı etmediğimiz, cümle canlılarla ahenk süresince yaşadığımız bir Akyaka dileğiyle, çevremiz ve efsanevi dostlarımız üzere mücadeleye devam edeceğimizi kamuoyuna ürkmek ile duyuruyoruz.”

Hayvanseverler, Ula Belediyesi’nden hayvan hakları birimi kurulmasını ve özellikle pazaryeri kalkmak amacıyla Akyaka’daki kül düzenlilik kameralarının 24 saat çalışır hale getirilmesini isterken İlçe Cingöz Komutanlığı’ndan da faillerin yakalanarak cezalandırılmasını talep etti. Daha bilahare ellerinde, “Bir hayvanı sevmekle başlayacak seçme husus”, “Hayvana şiddete daha kırıcı cezalar” mukayyet döviz taşıyan hayvanseverler, pazaryeri içerisinde dolaşarak vatandaşlara “Öldürülen canlar için, canilerin bulunabilmesi amacıyla gel bire bir imza ile bindi ol” kampanyasına davet dahi bulundular.

Hayvanseverler toplanan imzaların Ula Belediyesi’ne teslim edileceğini söyledi. Öte yandan matbuat açıklaması sırasında geçtiğimiz mart ayında gine Akyaka mahallesinde ağaca asılı halde kâin köpeğin failinin yakalandığı haberini düz hayvanseverler duygu dolu anlar yaşadı. Köpeği ağaca asık halde önce görenlerden biri olduğunu belirten Asuman Üçer, gözyaşlarına hakim olamadı.Share: