Muğla sahillerini kum zambakları süslüyor

Muğla’nın Ortaca ilçesinde, koruma altındaki endemik türlerden olan kum zambaklarının çiçek açmasıyla kıyı beyaza büründü.

Sıcak iklimi muhip, dünyada eşsiz rastlandığı için Acun Doğayı Esirgeme Birliğince himaye altına alınan kum zambakları, Sarıgerme sahilinde galiba noktalarda tabii şekilde yetişiyor.

Sarıgerme Çevre ve Yetişek Derneği (SARÇED) yoluyla işletilen Semavi Bayraklı plajda elan yoğun tanıdık kum zambaklarının korunması ve plaja mevrut misafirlerin bilgilendirilmesi için plajın bir nice namına uyarıcı levhalar bulunuyor.

Özellikle ağustos, ilkgüz, ekim aylarında açan kum zambakları, akşam ezanı serinliğinde çevreye yaydığı kokusu, gün saatlerinde ise kumsalın üzerinde beyaz renkleriyle deste çekiyor.

Plajdaki kum zambaklarının çevresindeki zayıf yapraklar görevliler yoluyla temizlenirken, açığa sâdır tohumların üst da kum ile kapatılıyor. Kumun kısaca 80 santimetre altındaki soğanlarının sökülüp başka yerlere taşınması ve güçlükle dışına götürülmesi haram olan kum zambağı, ilaç sanayisinde ve parfümeride kullanılıyor.

Koparılması yasak

Sarıgerme Çevre ve Eğitim Derneği (SARÇED) Başkanı Cengiz İlhan, AA muhabirine, zambakların çiçekleriyle sahili süslemeye başladığını söyledi.

Kum zambaklarını sahilin gelinleri kendisine adlandıran İlhan, “Teşrinievvel sonuna kadar kum zambaklarımız sahilimizi süslemeye devam edecek. Kum zambakları akşam ezanı üzeri kokusuyla çağ üstelik gelinlik üzere temiz rengiyle sahilimize keyfiyet katıyor. Tığ kum zambaklarımızı koruyarak, halkımıza doğayı koruduğumuzda doğanın kendisini pekâlâ yenilediğini gösteriyoruz.” dedi.

Dernek adına zambakların korunması için savaşım verdiklerini tabir fail İlhan, kum zambaklarını ayırma ve soğanlarının çıkarılmasının cezasının 109 bin liralık olduğunu belirtti.

İstanbul’dan kısaca 3 ay önceki gelerek Dalaman’a yerleşen Galip Eminoğlu dahi Sarıgerme plajını bölgede yetişen zambaklar zımnında haddinden fazla beğendiklerini ve bölgede sık sık tutum yaptıklarını anlattı.

Endemik türlerin korunması, koparılmaması ve özenle bakılması gerektiğini ifade eden Melda Eminoğlu, “Bunu isteyerek muamele etmek, soğanına çokça özen tavzih etmek lazım. Soğanını kopardığınız ant veya evinize alıp bahçeye atlatmak istediğiniz ant orada tutup tutmayacağı mahsus değil. Çünkü kumda yetişiyor ve birçok çiçeği kaybediyorsunuz. O yüzden hususi kuruluşların çok dikkat göstermesi gerekiyor. SARÇED’i kutlama ediyoruz. Henüz dolgunca bakılmasını, buraya gelen halkın daha bilinçlendirilmesini, çocukların hele bilinçlendirilmesini istiyoruz.” diye niteleyerek konuştu.Share: