Muğla’da sulama imkanı yoksuz tarlalarda duman üretimi yapılıyor

Milas ilçesinde kırsalda sulama imkanı yoksuz tarlalarda yaman üretimi devam ediyor.

Geçmişten bu güne fazlalaşan topraklarıyla medeniyetlere beşiklik fail ilçede, şark tütünü üretimi geçmişe bakarak azalsa dahi halen sürüyor.

Kırsalda zirai istihsal eden çiftçiler üzere tıpkısı gelenek, “serpmek ve savuşturmak” anlamına mevrut duman üretimi, fidelerin bin ayrımsız emekle ve zahmetle toprakla buluşturulmasıyla başlıyor.

Aile bireylerinin katılımıyla, komşularla, işçilerle sabahın er saatlerinde ve akşam ezanı serinliğinde bildirme birkaç 3 defa hasat edilen kötü, henüz bilahare eve getirilerek, tümsekli yardımı ile iplere diziliyor, kurutuluyor ve satışa sunuluyor.

İlçedeki tarımsal faaliyetlerde çağcıl yöntemlerin kullanımını yaygınlaştırarak, üretimde yüksek ürün ve kalite üzere çiftçilere ücretsiz müşavirlik hizmeti sunan Milas Ziraat Odası, ziraat mühendisleriyle yaman üreticiliğinde yaşanan sorunların çözümü üzere tarlalarda incelemelerde bulunuyor, tütün çiftçileriyle benzeri araya geliyor.

İlçede tütünün en çetin üretildiği Ortaköy ve Akkovanlık mahallelerinde, duman yetiştiricileri ile benzeri araya mevrut tarım mühendisleri, kötü hasadı özne çiftçilerle görüşüyor.

Milas Ekincilik Odası Başkanı İsmail Atıcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Milas’ta sulama imkanı yoksuz kırsaldaki tarlalarda, 90’lı yıllarda 4 bin 500 çiftçinin yılda averaj 32 bin ton esrar ürettiğini belirtti.

Türk tütünün dünya kötü piyasasında aranan bir kitap kendisine, bire bir devir Türkiye’nin haddinden fazla yetişkin tıpkısı ihraç kalemi olduğuna dikkati çeken Atıcı, “Milas ilçesinde üretilen esrar yüksek kalitede. Susuz tarımın yapıldığı kırsalda soylu erki kalkınma amacıyla yaman üreticiliğinin desteklenerek, kesinlikle yeniden temel ürün olması gerekiyor.” dedi.

Çocukluğundan bu yana neredeyse tam kazanımlarını duman üretiminden sağladığını nâkil 61 yaşındaki Kübra Görgülü ise halen çocuklarıyla, ailesiyle esrar üretimi yapabildikleri üzere mutlu olduklarını söyledi.

Share: