Munzur Çayı su şeş güzellikleriyle “katıksız akvaryum” kabil

Tunceli’nin Ovacık ilçesindeki Munzur Çayı, akarsu altı canlıları, yıldızlı suyu ve firuze mavisi görünümüyle tabii akvaryumu andırıyor.

Munzur ve Mercan dağları beyninde yerleşmiş 1500 rakımlı Ovacık ilçesi, yılın seçme döneminde kasaba il ve ilçelerden çokça sayıda turisti ağırlıyor.

El değmemiş doğasıyla öne çıkan kaza, Munzur Vadisi Milli Parkı, Munzur Gözeleri, Karagöl, Katır Gölleri ve Mercan Balığı Kanyonu kabil güzelliklere familya sahipliği yapıyor.

Yaklaşık 7 bin nüfusa erbap olan ilçeden sabık Munzur Çayı bile kentin heybetli turizm alanlarının başında geliyor.

İlçedeki Musahabe köyünden doğarak cari Munzur Çayı, hele yaz aylarında trekking, kamp, rafting ve yüzme meraklılarının uğrak yeri oluyor.

Farklı türlerin üreme alanı oluyor

Yöre sakinlerinin birlikte turlarla ilçeye gelen ziyaretçiler, küşade suyu ve turkuaz mavisi görünümüyle bağlam çeken çayın kıyısında piknik yapıp serin suda yüzüyor.

Menderesler oluşturarak geçtiği bölgelere hayatiyet katan Munzur Çayı, birçok canlıya bile yaşam alanı oluşturuyor.

Nesli esirgeme altında olan kırmızı çapar alabalık ile akarsu samurlarının yaşadığı Munzur Çayı, akbalık, sazan, kurbağa, seretan, kaplumbağa ve badi kabil türlerin bile üreme alanı oluyor.

“Geçtiği güzergahlara hanay veriyor”

Natür tutkunu Onur Bal, AA muhabirine, Tunceli’nin natürel, tarihi ve kültürel alanlarıyla öne çıktığını söyledi.

Kentin dört zaman farklı güzellikler sunduğunu tamlayan Bal, Ovacık’ın seçkin yıl turistler yoluyla gezildiğini dile getirdi.

Munzur Çayı’nın şehir için nazik önemi olduğunu vurgulayan Bal, “Bu öz Musahabe köyünden doğarak Uzunçayır Baraj Gölü’ne karışıyor. Munzur Çayı geçtiği güzergahlara avlu veriyor. Munzur Çayı’nın kıyısında tuhaf nev dikme türleri ve bitkiler var. Ayrıca çayın sularında kırmızı benekli alabalık ile değişik etkin türleri dirim buluyor.” dedi.

Bal, zamanının çoğunu doğada geçirdiğini belirterek, “Munzur Çayı’nın kıyısında hayat yapıyorum. Doğadaki kuşları, kelebekleri ve Munzur’daki balıkları yakından görüntüleme fırsatı buluyorum. Bu doğaya herkesin topluluk çıkması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Share: