Müşahede engeline rağmen 37 yıldır arıcılık yapıyor

Bayburt’ta çalışkanlığı ile dikkati calip görme engelli Ahmet Oltulu, ağabeyinden öğrendiği arıcılık mesleğini 37 yıldır sürdürüyor.

Merkeze sınırlanmış Çıban Çımağıl köyünde durma fail 62 yaşındaki Oltulu’ya, 20 yaşında halk beyninde “tavuk karası” ya birlikte “tavukkarası” namına dahi tanıdık “retinitis pigmentosa” hastalığı teşhisi konuldu.

Hastalık dolayısıyla önceleri rüyet güçlüğü dinç Oltulu, 15 yıl ilk üstelik müşahede yetisini tamamen kaybetti.

Gençliğinde ağabeyinden arıcılık mesleğini öğrenen Oltulu, engeline karşın hayattan kopmayarak mesleğine bitmeme etti.

Arılarına inceden inceye icra vekili 8 bala babası Oltulu, 22 kovanla başladığı arıcılıkta 337 kovana ulaştı.

Yaklaşık 2 bin 200 rakımlı Kop Dağı’nın eteklerindeki köyünde uzvi bal üreten Oltulu, çalışkanlığı ile çevresinde örnek gösteriliyor. Oltulu, azmin uğrunda tek engelin duramayacağının de en ongun örneklerinden birini sergiliyor.

“Arının neye ihtiyacı varsa zaten sana kendisi anlatıyor”

Ahmet Oltulu, AA muhabirine, askerden geldikten sonra hastalığı zımnında rüyet yetisinin yüzdelik 70’e düştüğünü söyledi.

Ağabeyinden arıcılığın inceliklerini öğrendiğini, ağabeyi vefat edince da mesleğe bitmeme ettiğini anlatan Oltulu, “1985 yılında 22 kovanla bu işe başladım. 1990’lı yıllarda kovan sayımı çoğalttım. Yıllarca bu mesleği sürdürdüm. 2000’li yılların başında görüşüm yüzdelik 10’lardaydı. Görmemek bana engel değil çünkü çoluk çocuğumun rızkı. Harıldamak eş üzere çok iyicene bir öz. Ben bile yılmadım çalıştım.” dedi.

Oltulu, hayatındaki yegâne zorluğun görme engeli olduğunu fakat bunu bile umursamadan çalışmaya bitmeme ettiğini dile getirdi.

Son 15 yıldır üstelik rüyet yetisini tamamen yitirdiğine dikkati çeken Oltulu, çocuklarının de sebebiyle arılara baktığını vurguladı.

Oltulu, mesleğinin mütenevvi zorlukları olduğuna belen ederek, “Baştan arıya girdim mi sırayla bakıyorum. Şükürler olsun Rabbime ezberim var. Temiz söve istiyor mu, istemiyor mu sesten, arada sırada üstelik algılarımla anlıyorum. O şekilde bitmeme ediyorum. Tek zor yaşamıyorum çünkü Tanrı gözü almış, onun birlikte bambaşka güzellikler vermiş. Tek antlaşma şikayetçi değilim.” diye konuştu.

Kovanlardaki problemi tecrübesiyle çözdüğünü belirten Oltulu, şunları kaydetti:

“Çiçek balı yaptığım ve şerbetle işim olmadığı için katışıksız çerçeve istiyorsa çerçeveyi kaldırdığımda sesinden anlıyorum. Sili kümeli bu nöbet söve atıyorum. Anası olmayan sili tıpkısı nevi ağlıyor. Onu üstelik nüfuz etmek için his ve güzel duyusal olması lazım. Yeniden meme vuran günahsız, terennüm sesi kabilinden bire bir curcunalı çıkarıyor. Bittabi böyle olunca yanımdaki çocuğa ‘şuna benzeri bak’ diyorum. Bu şekilde devam ediyorum. Arının kapağını açtığım, bezine elimi attığım antlaşma arının neye ihtiyacı varsa elhak sana kendisi anlatıyor. Bezi gevşekse anlarsın ki aynı maslahat var. Kamu yapıştırmışsa o salt fena hâlde. Bilgili dahi var, hiçbir sorun namevcut. Hastalıklı münezzeh filhakika saldırır. Sıkışık günahsız saldırır, bunlara bile çabucak müdahale ettin mi rahatlıyor.”

“Arıcılığı artırmak gibi tıpkı niyetim bulunmayan”

Mesleğini istekle yaptığını ve çoğaltmak kabil bire bir niyeti olmadığını anlatım fail Oltulu, “Kötülük etsem de kul bir bağımlılık oluştu. Arının sesini duymadan abat edemiyorum. Arıların o büyüklüğünde sırrı var ki hangi kadar anlatsam, hangi büyüklüğünde bilirsen bil denizde bir katre. Münezzeh rahatsızsa anla kim bir problemi var. Temiz sana kendinde hangi olduğunu anlatıyor. Yeter ki sen arıda ne olduğunu aramaya bak.” dedi.

Oltulu, arılarının yaklaşık 2 bin 200 rakımda ve çiçek çeşitliliğinin çetin olduğu bire bir bölgede bulunduğunu, efdal kalitede bal ürettiğini söyledi.

Ürettiği yavru, pazara çıkmadan azrail bulduğunu vurgulayan Oltulu, şunları kaydetti:

“Balımı az dışından bilenler alıyor. Antrparantez kâh firmalar çıkar yol fethetmek için alıyor, balın kalitesi yüksek olduğu üzere. Hiçbir yere çıkmadan balı burada satıyoruz. Örgensel yaptığımız üzere bal elhak çokça beş altı oluyor. Bu birlikte derakap lahzada burada elimizden çıkıyor. Ballarımı adlı sanatçılardan da düz var, doktorlardan üstelik düz var. Kalitesi çok iyicene.”Share: