Mustafa Adıgüzel’den ‘Ordu’da Doğa Tahribatı’ Açıklaması: “Hem Cevizdere’nin Tabanını Tağyir Ediyorlar Hem üstelik Şehirlerin Atık Sularını Getirip…

CHP Kargaşa Saylav Mustafa Adıgüzel, Kalabalık’nun Ünye ilçesi Cevizdere mevkiindeki tabiat tahribatı iddialarıyla ilgili “Kalabalık Büyükşehir Belediyesi bu dereden müsaadesiz bire bir şekilde çakıl çıkarıp yukarıdaki konkasöre götürüyor. Burayı aylardır köylülerin şikayetlerine karşın bu şekilde tahrip ediyor. Ayrıca orman alanını da yukarıdaki bölgeyi birlikte fesih ediyor. Ünye’den ve ayrıksı alanlardan vidanjörlerle çekilen şebeke suyunu gelip Cevizdere’ye boşaltıyorlar” dedi.

CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, vatandaşların belde ve doğa tahribatı şikayetleri üzerine Kargaşa’nun Ünye ilçesi Cevizdere mevkiinde incelemelerde bulundu. Bölge sakinlerini dinleyen Adıgüzel, şu açıklamaları yaptı:

“Bu toprakların iyice benzeri türküsü var; ‘Ünye’den çıktım başım iyilik, Cevizderesi’nde koptu kıyamet. Kadın kız kardaşım sana yaşama, ağla anam ağla sen bana ağla, çifte hekim getir yaramı bağla.’  İşte o Cevizdere bu dere… ve bütün bu arada Cevizdere’ye ağlıyoruz. Vatandaşlarımız yaralarını bağlamamız üzere bizi buraya çağırdılar. Burada ne olmuş?

Bakın Ordu Büyükşehir Belediyesi bu dereden sellemehüsselam bire bir şekilde çakıl taşı çıkarıp yukarıdaki konkasöre götürüyor. Burayı aylardır köylülerin şikayetlerine rağmen bu şekilde iptal ediyor. Antrparantez orman alanını de yukarıdaki bölgeyi üstelik nakız ediyor. Oradaki kayaları bile patlatıyor. Bunun üstelik izni olup olmadığını bilmiyoruz. Zira sorduğumuzda kemiksiz cevaplar verilmiyor. Yani hem öz yatağı amacıyla hem bile orman alanı amacıyla ayrımsız cevaz olup olmadığı bilinmiyor.

8 kilometre yukarıda elan önceden birlikte geçer not yetkilendirilmiş ayrımsız taş ocağı var. Ama bundan sonra bu taş ocağından getirmiyorlar. Çünkü 8 kilometre herhalde masraflı oluyor. Yine bire bir husus yapıldığını öğrendik. Yine Kalaba Büyükşehir Belediyesi’nin Ünye’den ve farklı alanlardan vidanjörlerle çekilen şebeke suyunu gelip Cevizdere’ye boşalttığını öğrendik. Hem Cevizdere’nin tabanını bozma ediyorlar hem de şehirlerin atılmış, etki şebeke sularını getirip Cevizdere’ye boşaltıyorlar. Bu türküyü yazanlar bugün yazsalar acaba elbette yazarlardı?”Share: