Myanmar ordusunca helikopterlerden okula biberli açılması sonucu 6 çocuğun öldüğü sav edildi

KUALA Myanmar ordusuna ilişik helikopterler yoluyla 16 Eylül’da Sagaing bölgesine sınırlı Let Yet Kone köyünde bire bir okula dokunaklı açılması sonucu yeryüzü beş altı 6 çocuğun öldüğü, 17 kişinin yaralandığı kanıt edildi.

Yerel kaynaklardan Mizzima, Irrawady siteleri ve toprak sakinlerinin aktardığı bilgilere bakarak, köydeki aynı Budist manastırında mevcut okula, orduya ilgilendiren helikopterlerden yara açıldığını aktardı.

Saldırıda okulda mevcut çocuklardan sunma bir iki 6’sının hayatını kaybettiği ve 17’sinin yaralandığı belirtildi.

Devlet medyası, silahlı grupların, orduya hareketli fayrap etmek üzere binayı kullanmaları nedeniyle okula kötü açıldığını ve sivilleri faal koruyucu namına kullandıklarını esbabımucibe göstererek duygusal kayıpları üzere silahlı grupları suçladı.

Bölge sakinleri, kâh çocukların açılan önce coşkun peşi sıra olay yerinde, bazılarının birlikte askerler köye girdikten sonra öldüğünü istikbal sürdü.

Güvenlik endişeleri dolayısıyla kimliğini açıklamaktan mümteni iki bölge sakini, cesetlerin elan sonradan kalaba marifetiyle 11 kilometre uzaklıktaki tıpkısı kasabaya götürülerek gömüldüğünü söyledi.

Sosyal medyada yayımlanan görüntüler, meslek binasındaki mermi delikleri ve çağ lekeleri de dahil binadaki hasarı ortaya koydu.

Myanmar’birlikte silahlı savaşım aracılığıyla ince süredir özerklik talep eden ekalliyet grupları ile ordu arasındaki çatışmalar artarak sürüyor.

Hükümet, etnik grupların hâkim olduğu hat bölgelerindeki silahlı gruplarla on yıllardır savaşım ediyor.

Myanmar’daki askeri çarpış

Myanmar ordusu, 2020 genel seçimlerinde hile yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede politik yüklülük yaşanmasının peşi sıra 1 Gücük Ay 2021’da yönetime ahali koymuştu. Kargaşa, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung Ün Suu Çii ilkin oluşmak amacıyla, mukavemetli çokça çıkışlı ve nüfuz partisi yöneticisini gözaltına almış, bire bir yıllığına alışılmadık hal car etmişti.

Myanmar ordusunun çarpış karşıtı protestocu ve isyankâr gruplara silahlı müdahalesi sonucu, bugüne kadar 1800’ün üzerinde sevimli hayatını kaybetti. Darbeden bu yana yaklaşık 13 bin gönül gözaltına alınırken 10 binin üstünde gönül halen içeride tutuluyor.

Siyasi Tutuklulara Yardım Kuruluşuna (AAPP) bakarak, ülkede darbeden bu yana 1900’den fazla emanet hayatını kaybetti ve 10 binin üstünde birey dahi gözaltına makbuz. Myanmar askeri mahkemeleri, tutuklulardan 2’si çocuk 114 politik mahkum için ölüm cezası kararı verdi.

Share: