NAALDWIJK – Milli Eğitim Bilimi Bakanı Özer, Hollanda’da bahçecilik alanındaki okulları mülakat etti

Milli Yetişek Bakanı Mahmut Özer, Hollanda’nın yönetsel başkenti Lahey yakınındaki Naaldwijk şehrinde bulunan ülkenin bahçecilik ve peyzaj alanındaki sunma şişman iz lisesini musahabe etti.

Naaldwijk şehrindeki World Horti Center’ı konuşma fail Özer, yanı sıra Milli Terbiye Nazır Yardımcısı Sadri Şensoy, Mesleksel ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Nazan Şener, Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Hasan Ünsal, Lahey Yetişek Ataşesi Doç. Dr. Miyase Kaya, Amsterdam Terbiye Müşaviri Anıl Yılmaz’dan oluşan heyetle merkezdeki yöneticiler, eğitimciler ve devir temsilcileriyle görüşmeler yaptı.

Merkeze mecbur Lentiz okulları Yönetim Kurulu Başkanı Rick van Ahır ile farklı yöneticiler, Türkiye’den mevrut heyete World Horti Center’birlikte ekincilik ve bahçecilik alanındaki eğitim faaliyetleri üzerine bilgelik verdi.

Van Ahır, Mondriaan, Lentiz ve Albeda isimli üç varlık iz lisesinden yaklaşık 1500 öğrencinin eğitim bilimi gördüğü merkezde tarım ve bahçecilikte yeşil teknolojinin öncelendiği tıpkısı eğitimin verildiğini, departman ile ekol ortada ruhlu benzeri ilişki olduğunu anlattı.

Van Dam, Hollanda nüfusunun yüzde 40’ının çığır liselerinde eğitime bitmeme ettiğini kaydetti.

“Türkiye benzeri tarım ülkesi”

Nazır Özer konuşmasında, Türkiye’nin ayrımsız tarım ülkesi olduğuna meni ederek patika liselerine bu alanda haddinden fazla önem verildiğini vurguladı.

“Türkiye 1,2 milyon hoca ve 19 milyon öğrencinin bulunduğu devasa tıpkı terbiye sistemine sahip” diyen Özer, 3 milyon öğrencinin mesleksel terbiye aldığını belirtti.

Özer, “Türkiye’dahi mesleksel eğitimi yeniden yapılandırmaya çalışıyoruz. İş gücü piyasasının istediği kişileri yetiştirmeye çalışıyoruz. Serencam tıpkı yılda mesleksel eğitimdeki yasal düzenlemelerle çokça şanlı açılımlar elde ettik.” dedi.

Türkiye’nin makro bir tarım ve hayvancılık ülkesi olduğuna dikkati çekici Özer, “Ekincilik alanında yetişek veren patika lisesi sayımız 146 ve bu alanda 30 bin öğrencimiz eğitimine bitmeme ediyor.” diye konuştu.

Tarım Bakanlığı ile tarım meslek liselerini alay malay ihata etmek üzere 2 ay önce kullanılmamış benzeri gelişim birliğine başlandığını kaydeden Özer, “Tarım Bakanlığıyla beraber Türkiye’üstelik ekincilik alanında bakir AR-GE merkezleri açma niyetindeyiz.” diye eş iş birliklerini Hollanda’daki kurumlarla aylamak istediğini dile getirdi.

Bakan Özer, merkezin sunumunu işleyen yetkilinin “Eğitimi inovasyon ve hisse senedi birliğiyle birleştirdik.” şeklindeki sözlerine “Tığ onu elan da müstakbel götürdük, üretimi birlikte ekledik.” diye kıymet verdi.

Merkezdeki incelemelerini bütünleyen Özer, MEB güçlükle dışı bursiyerleriyle tıpkı araya süzülmek için Lahey Büyükelçiliği’ne debi etti.

Share: