Namık Eksiksizlik, Gelibolu’daki kabri başında anıldı

‘VATAN ve özgürlük şairi’ olarak bildik Namık Kemal, vefatının 134’üncü sene dönümünde Çanakkale’nin Gelibolu ilçesine tutkun Bolayır köyündeki kabri başında anıldı.

Namık Eksiksizlik üzere Gelibolu ilçesine mecbur Bolayır köyündeki mezarı başında saat 10.00’da ihtifal töreni düzenlendi. Törende, İstiklal Marşı okundu ve ardından istinkâf etmek duruşunda bulunulup kabrine çiçek konuldu. Buradaki tören Kuran-ı Selek okunmasıyla sona erdi. Şairin mezarı başındaki törene Gelibolu Kaymakamı Bekir Abacı, 2’nci Kolordu Komutanlığı’nı temsilen 18’inci Mekanize Yaya Tuğgeneral Komutanı Sancak Ferat Vural, Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar ve Bolayır Muhtarı Adnan Fert katıldı.

Namık Kemal’i ihtifal programına Bolayır Şehit Nuriye Ak Ortaokulu salonunda bitmeme edildi. Gelibolu Namık Kemal Ortaokulu vasıtasıyla hazırlanan izlence saat 11.30’de İstiklal Marşı’nın okunması ve gocunmak duruşuyla başladı. Arkası Sıra Namık Kemal’in biyografisi mektepli Bahir Münevver aracılığıyla okundu. Yeniden bire bir okul öğrencisi Sudenaz Yetemen yoluyla de ‘Murabba’ şiiri okundu. Namık Kemal’i anlatan sinevizyon gösterimi ve yeniden Namık Kemal Ortaokulu öğrencileri vasıtasıyla sahnelenen oratoryo ile anma programı sona erdi.

Share: